Ολυμπιακός: Κέρδισε την Μπάρτσα μετά από έξι χρόνια στο ΣΕΦ!

2022-04-01T22:03:08+00:00 2022-04-02T01:28:49+00:00.

01/Apr/22 22:03

Ο Ολυμπιακός παρά τις απουσίες των Σλούκα και Φαλ κατάφερε να κερδίσει την πρωτοπόρο της Ευρωλίγκα Μπαρτσελόνα με 73-66 και να κλείσει με ιδανικό τρόπο την πορεία του στην κανονική περίοδο.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτισε με μία μεγάλη νίκη την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα αφού παρότι και εκείνος και η πρωτοπόρος και αδιάφορη βαθμολογικά Μπαρτσελόνα είχαν απουσίες κέρδισε στο τέλος στο ΣΕΦ με 73-66 και εξασφάλισε μίνιμουμ την τρίτη θέση της βαθμολογίας στα playoffs.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα με λιγότερα ματς φέτος θα πιάσει τις 19 νίκες στη regular season όπως το 2017 και το 2018 όπου και τότε είχε πλεονέκτημα έδρας στα playoffs, ενώ πέρα από τα 6 διπλά που πανηγύρισε είχε και στο “απόρθητο” ΣΕΦ 13/14!

Παράλληλα η νίκη των Πειραιωτών κόντρα στην Μπαρτσελόνα έχει και ιδιαίτερη σημασία, αφού είναι η πρώτη μετά από τρεις σερί ήττες στο ΣΕΦ και πιο συγκεκριμένα από τις 16 Νοεμβρίου του 2016 όταν και είχε επικρατήσει ξανά με 59-52 έχοντας για αντίπαλο προπονητή τον νυν δικό του Γιώργο Μπαρτζώκα.

Τέλος ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μπαρτσελόνα ως γηπεδούχος μετράει 7 νίκες και 8 ήττες και σε σύνολο 30 αγώνων από το 2000 και μετά στην Ευρωλίγκα 11 έναντι 19 των Καταναλών.

Να επισημανθεί πως η τελευταία φορά που οι “ερυθρόλευκοι” κέρδισαν εντός έδρας την Μπαρτσελόνα ήταν την αγωνιστική περίοδο 2016/17 όταν και προκρίθηκαν στο Final Four της Κωνσταντινούπολης σε ένα αποτέλεσμα που ίσως να αποτελεί οιωνό μίας εξίσου επιτυχημένης πορείας με τότε.