Μπασκόνια: Αποχαιρετιστήριο “πάρτι” με καλεσμένη τη Ζαλγκίρις

2022-04-01T22:19:05+00:00 2022-04-01T22:19:05+00:00.

01/Apr/22 22:19

Η Μπασκόνια έκλεισε με νίκη τη φετινή Ευρωλίγκα κερδίζοντας πολύ εύκολα στη Βιτόρια με 96-79 τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Με ένα θετικό αποτέλεσμα και καλή εμφάνιση αποχαιρέτισε τη φετινή Ευρωλίγκα η Μπασκόνια η οποία χάρη σε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο “πάτησε” τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 96-79.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπασκόνια αποχαιρετάει την κανονική περίοδο με ρεκόρ 12-16, ενώ η Ζαλγκίρις με 7-20 θα προσπαθήσει στο τελευταίο της ματς να αποφύγει την τελευταία θέση.

. “Πάρτι” των Βάσκων στο πρώτο μέρος

Εξαιρετική εκκίνηση έκανε στο παιχνίδι η Μπασκόνια και με 7/9 σουτ προηγήθηκε από νωρίς με 17-4 (στο 6′). Η πρώτη περίοδος έληξε με το εντυπωσιακό 35-15 και τους Βάσκους να έχουν ήδη 13 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις είχε παραδοθεί πλήρως με το σκορ στο 43-17 (στο 13′) και το σκορ έγινε και 52-22 (στο 18′) με 6/7 τρίποντα και 12/14 δίποντα για τους γηπεδούχους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς να μειώνουν σε 57-40 με επιμέρους σκορ 18-5.

Δεν άλλαξε τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ρυθμό και να έχουν προβάδισμα άνω των 20 πόντων (71-50 στο 25′). Η τρίτη περίοδος έληξε με 77-50 και όλα φυσικά να έχουν κριθεί με 22/30 ισπανικά δίποντα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν τελειώσει και τίποτα δεν άλλαξε δραματικά με την Μπασκόνια να πανηγυρίζει στο φινάλε τη νίκη κόντρα στη Ζαλγκίρις με 96-79

Που κρίθηκε: Στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η Μπασκόνια προηγήθηκε με 35-15 διαφορά την οποία όχι απλά δεν έχασε στη συνέχεια, αλλά την αύξησε κιόλας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ένοκ είχε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Γκεντράιτις 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα και ο Κοστέλο με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 57-40, 77-50, 96-79.