Ολυμπιακός-Μπαρτσελόνα: ΘΡΥΛΙΚΗ νίκη με φόντο Final Four!

2022-04-01T21:55:52+00:00 2022-04-01T22:42:10+00:00.

01/Apr/22 21:55

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 73-66 και ΚΛΕΙΔΩΣΕ την τρίτη θέση της Ευρωλίγκας, μετά από ένα συναρπαστικό ματς.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Μετά από μια ΜΑΤΣΑΡΑ, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μπαρτσελόνα με και εξασφάλισε την τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας της Ευρωλίγκας!

Οι Πειραιώτες έπαιξαν απίθανη άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, αναγκάζοντας τη Μπαρτσελόνα σε πολλά λάθη και κάπως έτσι ήρθε και μια ισοροπία, λόγω των πολλών χαμένων ριμπάουντ των Πειραιωτών.

Πλέον με το ρεκόρ του στο 19-9 ο Ολυμπιακός είναι δεδομένα τρίτος, περιμένοντας μόνο ρο αποτέλεσμα του ΡεάλΜπάγερν, καθώς με ήττα των Ισπανών θα τερματήσει δεύτερος.

Η Μπαρτσελόνα υποχώρησε στο 21-7, όμως η πρωτιά είναι δεδομένα δική της.

ΜακΚίσικ με 20 πόντους και Βεζένκοφ με 13 έκαναν τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ από την άλλη ο Σανλί είχε 13.

Η εξέλιξη:

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού δεν το λες σε καμία περίπτωση καλό. Οι Πειραιώτες ήταν εμφανώς νευρικοί στην επίθεση, την ώρα που στην άμυνα οι Καταλανοί έκαναν ζημιά, κυρίως με επιθέσεις κοντά στο καλάθι (2-10, 3’). Η συνέχεια ήταν διαφορετική. Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ πήραν πρωτοβουλίες, η άμυνα βελτιώθηκε και η διαφορά έπεσε (10-12, 5’) , όμως τα λάθη, μαζί με τα πολλά χαμένα ριμπάουντ (4-12 η περίοδος) έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους, επιτρέποντας στους Καταλανούς να ξεφύγουν και να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 13-19

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει σημαντικό πρόβλημα στο ριμπάουντ, όμως με όπλο την ψυχραιμία του στην επίθεση μπόρεσε να μειώσει στο καλάθι (23-25, 14’) και μπόρεσε να κρατηθεί κοντά (30-32, 16’). Σε μεγάλο βαθμό οι Πειραιώτες αδίκησαν τον εαυτό τους, καθώς τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των φιλοξενουμένων έστειλαν στον κάδο των αχρήστων πολλές καλές άμυνες. Παρόλα αυτά, το σκορ έμεινε κλειστό και ο Ολυμπιακός κοντά. Ένα τρίποντο του καλάθη όμως στο τέλος του ημιχρόνου έστειλε τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα με το σκορ στο 33-40. Το νούμερο του πρώτου μισού δεν ήταν άλλο από τα 10-24 ριμπάουντ.

Η άμυνα βελτιώθηκε σε μεγάλο βαθμό, όμως η Μπαρτσελόνα παρέμεινε οδηγός, με τον Ολυμπαιακό να πληγώνεται αυτή τη φορά και από τις χαμένες βολές του Ντόρσεϊ (40-47, 25’). Κάπου εκεί ήρθε η ώρα των Μάρτιν και Βεζένκοφ που με πολλή ενέργεια στην άμυνα και σκορ μπροστά έφεραν τον Ολυμπιακό στο -1 (46-47, 26’), ενώ λίγο μετά ήρθε και το πρώτο ερυθρόλευκο προβάδισμα δια χειρός του Αμερικανού (48-47, 28’). Ο Σανλί έφερε το ματς στην ισοπαλία, όμως ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο του ΜακΚίσικ στην εκπνοή έκανε το 51-48 στο δεκάλεπτο. Να σημειωθεί πως η Μπάρτσα υπέπεσε σε 7(!) λάθη σε αυτό το διάστημα.

Οι δύο ομάδες πλέον συμπορεύονταν, με το σκορ να παραμένει κλειστό, καθώς καμία δεν μπόρεσε να ξεφύγει (55-54, 32’). Ένα μικρό 4-0 της Μπαρτσελόνα την έβαλε σε ρόλο οδηγού (55-58), όμως ο ΜακΚίσικ με καλάθι και φάουλ απάντησε άμεσα (58-58, 34’). Εν τω μεταξύ, εκατέρωθεν λάθη κράτησαν το σκορ χαμηλά (60-60.37’), μέχρι ο Σακ – ατάκ του Ολυμπιακού να καρφώσει με μανία για το 62-60. Η συνέχεια ανήκε στον Ολυμπιακό! ΑΜΥΝΑ και σκορ από Βεζένκοφ, Ουόκαπ και Παπανικολάου έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +6 (69-63, 39’) και έθεσαν τις βάσεις για την επικράτηση. Στη συνέχεια οι Πειραιώτες άντεξαν την πίεση και κάπως έτσι ήρθα η νίκη με 73-66.

Πού κρίθηκε:

Τα ΠΟΛΛΑ λάθη της Μπαρτσελόνα ήταν το σημείο κλειδί για τον Ολυμπιακό. Οι Καταλανοί είχαν 19, νούμερο απαγορευτικό, ενώ τα 12 εξ αυτών ήρθαν στο δεύτερο ημίχρονο. Είναι χαρακτηριστικό ότι από αυτό τα λάθη των Ισπανών, ο Ολυμπιακός είχε 26 πόντους.

Παίκτης κλειδί:

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν απλά ΜΑΓΙΚΟΣ! Ο Αμερικανός έκανε τρομερή δουλειά στην άμυνα, βγάζοντας ενέργεια και πάθος, ενώ επιθετικά σταμάτησε στους 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-19, 33-40, 51-48, 73-66

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 9 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/7 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Μάρτιν 8 (3/3 δίποντα, 2/4 βολές), Βεζένκοβ 13 (1/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 6 (3/4 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 5 ριμπάουντ,. 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ζαν-Σαρλ 7 (1), ΜακΚίσικ 20 (6/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Έξουμ 2, Σανλί 13 (4/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Μαρτίνεθ 2, Σμιτς 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιζ 6 (2/6 σουτ, 2/2 βολές), Λαπροβίτολα 3 (1/4 σουτ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Αμπρίνες 6 (2), Κούριτς 6, Μίροτιτς 11 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Καϊσέδο 2, Νάτζι 2 (7 ριμπάουντ), Καλάθης 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη)