Βεζένκοφ: “Είμαστε από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη”

2022-04-01T22:42:08+00:00 2022-04-01T22:42:08+00:00.

01/Apr/22 22:42

Ο Σάσα Βεζένκοφ για ένα ακόμα παιχνίδι του Ολυμπιακού φέτος στην Ευρωλίγκα είχε πρωταγωνιστικό ρόλο και βοήθησε τα μέγιστα να έρθει η νίκη με την Μπαρτσελόνα.

Ο Ολυμπιακός παίζοντας εξαιρετική άμυνα και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους ΜακΚίσικΒεζένκοφ κατάφερε να “λυγίσει” την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ με 73-66 και έκλεισε με ιδανικό τρόπο την κανονική περίοδο της Ευρωλίγκα.

Ο Βούλγαρος φόργουορντ που αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Πειραιωτών στη regular season ήταν ουσιαστικός και έκανε τη διαφορά σε κρίσιμα σημεία μετρώντας 13 πόντους με 4/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ, 1 κλέψιμο και 18 βαθμούς στο PIR “πληγώνοντας” τον σπουδαίο αντίπαλο του Νίκολα Μίροτιτς σε συγκεκριμένες στιγμές.

Μετά το παιχνίδι στη NOVA δήλωσε:

Είπα στη διάρκεια της σεζόν, έχουμε 13 ή 14 παίκτες έτοιμους να παίξουν κάθε παιχνίδι. Ξέραμε ότι είχαμε κάποια προβλήματα κατά τη διάρκεια της εβδομάδας και δεν μπορούσαμε να προπονηθούμε πολύ, αλλά κάθε ομάδα περνάει από αυτή τη διαδικασία.

Παίξαμε εναντίον της καλύτερης ομάδας στην κανονική περίοδο με διαφορά, ξέραμε ότι είναι η καλύτερη άμυνα και στην επίθεση χτυπούσαν κάθε αναντιστοιχία και κρατώντας τους στους 66 πόντους νομίζω ότι παίξαμε εξαιρετική άμυνα και αποδείξαμε πως είμαστε από τις καλύτερες ομάδες στην Ευρώπη. Το… κυρίως πιάτο όμως ξεκινά τώρα και έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης“.