Μονακό: Πάτησε την Άλμπα και ετοιμάζεται για μάχες με Ολυμπιακό! (videos)

2022-04-08T22:55:51+00:00 2022-04-08T23:22:40+00:00.

08/Apr/22 22:55

Η Μονακό έκλεισε με ιδανικό τρόπο μία ιστορική πορεία στη regular season της Ευρωλίγκα κερδίζοντας και την Άλμπα με 91-74 στη Γαλλία και περιμένει πλέον τα playoffs απέναντι στον Ολυμπιακό.

Η Μονακό για πρώτη φορά στην ιστορία της θα βρεθεί στα playoffs της Ευρωλίγκα και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με μία άνετη νίκη με 91-74 την Άλμπα Βερολίνου στο Πριγκιπάτο.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό αποχαιρετάει την Ευρωλίγκα με ρεκόρ 15-13 και ετοιμάζεται για τα πρώτα playoffs της ιστορίας της κόντρα στο Ολυμπιακό, ενώ η Άλμπα έκλεισε μία αξιοπρεπέστατη διαδρομή με 12 νίκες και 16 ήττες.

Γαλλικό “πάρτι” στο πρώτο ημίχρονο

Εξαιρετικό ρυθμό και ελεύθερο μπάσκετ είχε η πρώτη περίοδος με τη Μονακό να έχει το προβάδισμα με 26-22 μετρώντας 8/13 δίποντα και 3/5 τρίποντα με τον Τζέιμς να έχει ήδη 4 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η γαλλική ομάδα ήταν σαφώς καλύτερη και πήρε και διψήφιο προβάδισμα με 37-26 (στο 15′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μονακό να προηγείται με 49-37 και προηγουμένως να έχει προηγηθεί ακόμα και με +17.

Δεν άλλαξε τίποτα στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Πριγκιπάτο ξεκίνησε με το ρυθμό να πέφτει αισθητά, τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και την Άλμπα πίσω στο σκορ με 59-45 (στο 25′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους μπροστά με προβάδισμα νίκης 68-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί στο 34ο λεπτό με τη διαφορά στο +18 (78-60) και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα ιδιαίτερα με τη Μονακό να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη με 91-74.

Που κρίθηκε: Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου όπου η διαφορά ήταν στο +14 (68-54) με την Άλμπα να μην μπορεί σε κανένα σημείο να μειώσει σημαντική τη διαφορά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μοτεγιούνας με 18 πόντους και 4 ριμπάουντ, αλλά και ο Μπέικον με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ έκαναν τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-37, 68-54, 91-74.