ΠΟΛΥ σκληρή για να πεθάνει η Αρμάνι, 1-1 την Εφές με clutch Σιλντς! (videos)

2022-04-21T22:29:31+00:00 2022-04-21T23:18:56+00:00.

21/Apr/22 22:29

Η Αρμάνι είδε τους Σέρχι και Ντιλέινι να αποχωρούν τραυματίες, αλλά ο Σιλντς ήταν εκεί, για να κάνει το 1-1 κόντρα στην Εφές με 73-66.

1. Tης Eurohoops team/ info@eurohoops.net

Αυταπάρνηση Μιλάνο!

Η Αρμάνι δεν πτοήθηκε από τις απουσίες, δεν λύγισε όταν η Εφές ”γύρισε” το ματς και με πήρε τη νίκη και έφερε τη σειρά στα ίσια.

Υπήρχαν και άσχημα νέα για τους νικητές, καθώς Ντιλέινι και Σέρχι αποχώρησαν τραυματίες στην τέταρτη περίοδο και μένει να δούμε τι ακριβώς έχουν, την ώρα που ήδη είναι εκτός ο Μέλι.

Το ίδιο συνέβη και στους Τούρκους με τον Μίτσιτς να αποχωρεί λίγο πριν το τέλος, με τον Σέρβο να χάνει την καθοριστική επίθεση, αν και είχε 18 πόντους, με τον Λάρκιν να προσθέτει 19.

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής, όμως, ήταν ο Σιλντς με 21 πόντους και ένα φοβερό καλάθι-φάουλ στο -17”, σε μία φάση που έκανε το 72-66.

Θυμίζουμε ότι στο πρώτο ματς η Εφές είχε νικήσει με 48-64. Η σειρά μεταφέρεται πλέον στη Τουρκία για τα Game 3 (26/4) και Game 4 (28/4).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των playoffs

Η εξέλιξη: Η Αρμάνι ξεκίνησε με 1/5 σουτ, η Εφές με 4/7 και έτσι ήρθε το προβάδισμα της δεύτερης με 4-10. Η αντίδραση των Ιταλών δεν άργησε με τον Σέρχι (11 πόντοι) για το 19-15., με τους Τούρκους να προλαβαίνουν να μειώσουν λίγο σε 19-17.

Η συνέχεια δεν άνηκε σε καμία ομάδα, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. Λάρκιν και Σίνγκλετον έκαναν το 27-33 (από 27-25), αλλά έκτοτε ”σίγασαν”, με την Αρμάνι να μηδενίζει την διαφορά, για το 33-33 του ημιχρόνου με τον Σιλντς.

Ο Σιλντς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με 11 πόντους, ”έγραψε” το 42-35 για τη Μιλάνο (από 36-35), με τον Σέρχι να… παίρνει σειρά για το 50-41. Το τρίποντο λειτούργησε για τους Ιταλούς, για τη μέγιστη διαφορά (53-43), αλλά η Εφές έβγαλε αντίδραση με τον Μίτσιτς, για το 53-52.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με την αποχώρηση του Ντιλέινι και ενώ μετά από 4′ το σκορ ήταν στο 55-55. Σε εκείνο το σημείο και ο Σέρχι φάνηκε να χτυπάει, με τον Λάρκιν να κάνει το 59-63. Ο Μπέντιλ είχε απάντηση (64-63), ο Λάρκιν σκόραρε ξανά (64-66), όπως και ο Χολ (67-66).

Ο Σιλντς ήταν ξανά εκεί για το 69-66 στο -46”, αφού ο Μίτσιτς είχε αστοχήσει πριν, ενώ το ίδιο έγινε και μετά, με τον Χάινς να τον κόβει στα ίσια. Μάλιστα, ο Σέρβος τραυματίστηκε σε εκείνη τη φάση (-30”), με τον Σιλντς να τελειώνει το ματς με καλάθι-φάουλ στο -17” (71-66), για το τελικό 73-66.

Πού κρίθηκε: Ο Σιλντς έκανε το 69-66, με τον Χάινς να κόβει τον Μίτσιτς στην επόμενη φάση. Ο πρώτος έβαλε ένα φανταστικό καλάθι στο -17”, πήρε και το φάουλ, για το 72-66 στο -17”.

Παίκτης-κλειδί: Φυσικά ο Σιλντς με 21 πόντους-8 ριμπάουντ (9/15 σουτ), ενώ και ο Σέρχι έκανε φοβερό ματς, μέχρι να αποχωρήσει, με 17 πόντους-5 ριμπάουντ-5 ασίστ.

Δεν ήταν αρκετοί οι Λάρκιν και Μίτσιτς με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα για την Εφές.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66

Αρμάνι (Μεσίνα): Γκραντ, Ροντρίγκεθ 17, Ταρζέφσκι 7, Ρίτσι 3, Μπιλιγκά, Χολ 6, Ντιλέινι 3, Ντάνιελς 6, Σιλντς 21, Αλβιτί, Χάινς 5, Μπέντιλ 5

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 19, Μπομπουά 2, Σίνγκλετον 3, Μπράιαντ 7, Μοερμάν 4, Τουντσέρ, Πλάις 5, Μίτσιτς 18, Άντερσον 2, Πετρούσεφ, Ντάνστον 4, Σίμον 2