ΤΡΟΜΕΡΗ Μπάγερν “κατάπιε” την Μπάρτσα στο “Παλάου” και ισοφάρισε σε 1-1 (videos)

2022-04-21T22:08:19+00:00 2022-04-21T22:32:15+00:00.

21/Apr/22 22:08

BARCELONA, SPAIN - APRIL 21: Vladimir Lucic, #11 of FC Bayern Munichin action during the Turkish Airlines EuroLeague Play Off Game 2 match between FC Barcelona and FC Bayern Munich at Palau Blaugrana on April 21, 2022 in Barcelona, Spain. (Photo by Rodolfo Molina/Euroleague Basketball via Getty Images)

Η Μπάγερν Μονάχου με μία συγκλονιστική εμφάνιση και MVP τον ΝτεΣόν Τόμας έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο “Palau” και πανηγύρισε το break με 90-75 κόντρα στην Μπαρτσελόνα ισοφαρίζοντας τη σειρά των playoffs της Ευρωλίγκα στο 1-1!

Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έχοντας χάσει πριν δύο βράδια τον Χίλιαρντ με σοβαρό τραυματισμό και ούσα το μεγάλο αουτσάιντερ έβγαλε αντίδραση και έκανε κατάθεση ψυχής σε άμυνα και επίθεση και “σόκαρε” την Μπαρτσελόνα κερδίζοντας την απολύτως δίκαια μέσα στο “Palau” με 90-75.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η σειρά με το 1-1 kai μετά την πρώτη εκτός έδρας νίκη της Μπάγερν στην ιστορία της στα playoffs μεταφέρεται στο Μόναχο για τα game 3 και game 4 στις 27 και 29 Απριλίου αντίστοιχα με την πρόκριση να κρίνεται στις νίκες.

Τρομερή Μπάγερν με διψήφιο προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και παρά το αρχικό 5-0 της Μπάγερν η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 13-11 (στο 5′) μετρώντας 5/11 σουτ. Οι Βαυαροί με 6/8 δίποντα προσπέρασαν και πάλι με 18-16 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι συνέχισε να κυριαρχεί στο παρκέ και με 5/8 τρίποντα και πρωταγωνιστή τον Τόμας με 11 πόντους προηγήθηκε μετά από επιμέρους σκορ 12-2 για πρώτη φορά με +15 (35-20 στο 14′).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ένταση στην άμυνα τους, αλλά επιθετικά ήταν κακοί και η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα (42-27 στο 17′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους Καταλανούς να μειώνουν σε 48-35 με τον Καλάθη να έχει 10 πόντους.

Με τρομερή άμυνα και τρίποντο πήρε το ιστορικό διπλό η Μπάγερν!

Το δεύτερο ημίχρονο του Game 2 στη Βαρκελώνη ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να είναι σαφώς καλύτερη αμυντικά, αλλά ο Τόμας με 4/5 τρίποντα να κρατάει το σκορ σε απόσταση ασφαλείας με 51-42 (στο 24′). Ο Αμερικανός φόργουορντ της Μπάγερν μόνος του επιθετικά με ένα ακόμα τρίποντο (5/6) την κρατούσε όρθια με το σκορ να είναι 56-47 (στο 27′) και την τρίτη περίοδο να κλείνει με 2/2 γερμανικά τρίποντα και προβάδισμα… νίκης με 67-56!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τόμας συνέχισε να “πυροβολεί” με 6/7 τρίποντα και η διαφορά “εκτοξεύτηκε” στο 32ο λεπτό στους 14 (70-56) με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν μεγάλο φαβορί για το break. Πέντε λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 76-67 και οι μπλαουγκράνα πάλευα για τη μεγάλη ανατροπή, όμως δεν είχαν τον πρώτο λόγο.

Στο 38ο λεπτό η διαφορά πήγε και στους 15 πόντους (83-68) και παρά τις προσπάθειες της Μπαρτσελόνα για το come back και με πίεση σε όλο το γήπεδο η Μπάγερν απέδρασε με το break με 90-75.

Που κρίθηκε: Στην εξαιρετική άμυνα της Μπάγερν η οποία κράτησε την Μπαρτσελόνα στους 75 πόντους με 24/58 σουτ και 16 ασίστ και 16 λάθη, αλλά και στα τρίποντα της όπου είχε 13/27.

Παίκτης-κλειδί: Ο ΝτεΣόν Τόμας πραγματοποίησε τη καλύτερη φετινή του εμφάνιση με 25 πόντους (6/7 τρίποντα),7 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ καθοριστικοί ήτα ο Ομπστ με 15 πόντους και 4/7 τρίποντα και ο Βάιλερ-Μπαμπ με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 35-48, 46-54, 75-90.