Κανένα πρόβλημα η Μπαρτσελόνα, 2-1 τη Μπάγερν με “25άρα” Μίροτιτς (videos)

2022-04-27T22:28:04+00:00 2022-04-28T00:28:31+00:00.

27/Apr/22 22:28

Το πλεονέκτημα έδρας επέστρεψε στα χέρια της Μπαρτσελόνα, μετά το 66-75 κόντρα στη Μπάγερν στο Μόναχο. Υπογραφή Μίροτιτς το ”break”.

Το τρίτο ματς άνηκε στη Μπαρτσελόνα!

Η ισπανική ομάδα βγήκε… με νεύρο στο παρκέ του ”Audi Dome” και με 66-75, έκανε το 2-1 κόντρα στη Μπάγερν, για τα playoffs της Ευρωλίγκας.

Οι νικητές μπήκαν από την αρχή δυνατά στο ματς, δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα (ακόμα και στο +19), με τον Μίροτιτς (25 πόντοι) να ”καθαρίζει”, όταν οι Βαυαροί μείωσαν στους 10 (49-59).

Το Game 4 θα γίνει και πάλι στο Μόναχο την Παρασκευή (29/4, 21:45).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των playoffs

Η εξέλιξη: Ο Λαπροβίτολα ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα, η Μπαρτσελόνα με 6/7 σουτ και έτσι φτάσαμε γρήγορα στο 5-18, με τη Μπάγερν να έχει 2/8. Ο Μίροτιτς ”έγραψε” το 8-20, ο Λούτσιτς μείωσε σε 12-20, αλλά οι Ισπανοί βρήκαν τον τρόπο να κλείσουν τη πρώτη περίοδο στο +9 (17-26).

Το 17-30 που ακολούθησε έγινε 24-43 και ακολούθως 30-49, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ με 17-27 σουτ. Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να έχουν μόλις 9/28 σουτ, για το 31-49 στα μισά του αγώνα.

Η Μπάγερν έκανε εκ νέου την προσπάθειά της και αυτό που τελικά κατάφερε ήταν να μειώσει σε 49-59 στο 30′, με τη Μπαρτσελόνα να χάνει προς στιγμήν το μομέντουμ του αγώνα, όμως η διαφορά που είχε ”χτίσει” από το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετή, για να τη κρατήσει μπροστά με +10.

Όλα τελείωσαν στη τελευταία περίοδο, με το 56-72 δια χειρός Μίροτιτς, με τους Βαυαρούς να έχουν την ευκαιρία να ρίξουν την διαφορά κάτω από τους 10 (61-72), αλλά το κατάφεραν αργά (66-75 στο 39′), με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να κυλήσουν υπέρ των Ισπανών, για το τελικό 66-75.

Πού κρίθηκε: Η Μπάγερν μείωσε σε 49-59 στο φινάλε της τρίτης περιόδου, αλλά ο Μίροτιτς ήταν εκεί για το 56-72.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίροτιτς έκανε μεγάλο ματς με 25 πόντους-6 ριμπάουντ (8/11 σουτ). Από κοντά ο Σμιτς με 12-5, ενώ 8 πόντους-7 ριμπάουντ-8 ασίστ (4/7 σουτ) είχε ο Καλάθης.

Δεν ήταν αρκετός για τη Μπάγερν ο Λούτσιτς των 17 πόντων-5 ριμπάουντ και ο Ρούμπιτ των 14-8.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 31-49, 49-59, 66-75

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Ουέιλερ-Μπαμπ 9, Τόμας 4, Χάντερ 7, Γιαραμάζ 13, Λούτσιτς 17, Τζορτζ, Όμπστ, Ντέντοβιτς, Ρούμπιτ 15, Σίσκο, Σίλινγκ, Ραντόσεβιτς 2

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 7, Σανλί 3, Μαρτίνεζ, Σμιτς 12, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 9, Αμπρίνες, Κούριτς 7, Γιοκουμπάιτις, Μίροτιτς 25, Καλάθης 8