Μην ξεγράφετε τη Μπάγερν: Ισοφάρισε τη Μπαρτσελόνα και “τελικός” στη Βαρκελώνη (videos)

2022-04-29T22:45:11+00:00 2022-04-29T23:55:27+00:00.

29/Apr/22 22:45

Η Μπάγερν ήταν ανώτερη της Μπαρτσελόνα, πήρε τη νίκη με 59-52 και πηγαίνει στη σειρά σε Game 5!

Εκκωφαντικό ”nein” της Μπάγερν στη Μπαρτσελόνα!

Οι Βαυαροί αρνήθηκαν το ”match ball” των Ισπανών και μετέτρεψαν σε προσωπική υπόθεση το Game 4 με 59-52, με την σειρά να πηγαίνει σε… τελικό, αυτή τη φορά στη Βαρκελώνη (3/5, 21:00).

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα να φτάσουν στην επικράτηση, καθώς πέρα από τα πρώτα λεπτά, δεν ξανάχασαν το προβάδισμα, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλο επιθετικό πρόβλημα.

Ενδεικτικά, είχαν 9/23 δίποντα και 5/29 τρίποντα, με το 36,5% των συνολικών πόντων τους να έρχεται από βολές (19/26). Μάλιστα, οι 52 πόντοι ήταν αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της Μπαρτσελόνα, μετά τους 64.

Όσο για τους νικητές, Ουέιλερ-Μπαμπ, Χάντερ και Λούτσιτς έκαναν την διαφορά με 29 πόντους συνολικά.

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ το πρόγραμμα των playoffs

Η εξέλιξη: Η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά το ματς και πήρε άμεσα το προβάδισμα, με εξαίρεση το 7-8 της Μπαρτσελόνα. Έκτοτε, πάτησε το γκάζι και προσπέρασε ξανά, την ώρα που οι Ισπανοί είχαν μόλις 2/12 σουτ (0/6 τρίποντα), για το 18-12 της πρώτης περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να τα ”σπάνε” με 0/7 τρίποντα, με τους Βαυαρούς να ξεφεύγουν με 29-17. Η Μπαρτσελόνα είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, μείωσε μεν σε 29-22, αλλά με 5/14 δίποντα και 1/11 τρίποντα δεν είχε τύχη, την ώρα που η Μπάγερν πήγε στα αποδυτήρια με +11 (36-25) με τον Γιαραμάζ.

H Μπαρτσελόνα χρειάστηκε 5:30′ για να σκοράρει στη τρίτη περίοδο, με το σκορ να ”κολλάει” για ώρα στο 39-25. Όταν, όμως, ”ξεκόλλησε” οι Βαυαροί επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους και έφτασαν ακόμα και στο +19 (48-29), με τους Ισπανούς να μένουν σε ρόλο… δευτεραγωνιστή, για το 50-34.

Η Μπαρτσελόνα έκανε την ύστατη προσπάθεια, μείωσε σε 58-47, αλλά με 2:23′ να απομένουν, η Μπάγερν το μόνο που χρειαζόταν να κάνει ήταν να συντηρήσει μία διαφορά ασφαλείας, κάτι που κατάφερε, για να πάρει τελικά τη νίκη με το 59-52.

Πού κρίθηκε: Το σκορ έμεινε για αρκετή ώρα στο 39-25 στη τρίτη περίοδο, με τη Μπαρτσελόνα να χρειάζεται 5:30′ για να σκοράρει. Την ίδια ώρα, η Μπάγερν είχε ήδη διψήφια διαφορά, που δεν δυσκολεύτηκε να διατηρήσει.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουέιλερ-Μπαμπ είχε 12 πόντους-8 ριμπάουντ-4 ασίστ, ενώ 9 πόντους-5 ριμπάουντ είχε ο Χάντερ και 8-4 ο Λούτσιτς. Ο Αμπρίνες είχε 12 για τη Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 36-25, 50-34, 59-52

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Ουέιλερ-Μπαμπ 12, Τόμας 7, Χάντερ 9, Γιαραμάζ 6, Λούτσιτς 8, Τζορτζ, Όμπστ 2, Ντέντοβιτς 2, Ρούμπιτ 7, Σίσκο 2, Σίλινγκ 4, Ραντόσεβιτς

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 2, Έξουμ 2, Σανλί 5, Μαρτίνεζ, Σμιτς 1, Χέιζ 2, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 12, Κούριτς 5, Γιοκουμπάιτις 8, Μίροτιτς 7, Καλάθης 3