Ο Μίτσιτς σκότωσε τον Ολυμπιακό! Η Eφές για το Back2Back

2022-05-19T19:48:43+00:00 2022-05-19T20:38:16+00:00.

19/May/22 19:48

Ο Βασίλιε Μίτσιτς με ένα τεράστιο τρίποντο στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στην Εφές απέναντι στον Ολυμπιακό και την πρόκριση στον μεγάλο τελικό, εκεί όπου η τουρκική ομάδα θα παλέψει για το Back2Back!

Αποστολή στο Βελιγράδι: Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Η Εφές ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο ημιτελικό της Ευρωλίγκας, με την ομάδα του Αταμάν, χάρη σε ένα τεράστιο τρίποντο του Βασίλιε Μίτσιτς, να παίρνει τη νίκη με 77-74 στην εκπνοή και να περνάει στον τελικό.

Το παιχνίδι ήταν, στο μεγαλύτερο κομμάτι του, κλειστό, με την Εφές να παίρνει μια διαφορά 11 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά τον Ολυμπιακό να επιστρέφει μέσα από την άμυνα και στο τέλος να κάνει το 74-74 στα 19” για το τέλος. Εκεί όμως ήταν η στιγμή να μιλήσει η κλάση του Βασίλιε Μίτσιτς, με τον Σέρβο σταρ να βάζει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ τρίποντο στην εκπνοή και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του, η οποία θα παλέψει στον τελικό με το νικητή του ζευγαριού ΜπαρτσελόναΡεάλ.

Πέραν του Μίτσιτς (15π., 9ασ., 6ρ.), η Εφές είχε σε τρομερή ημέρα τον Σέιν Λάρκιν (21π.), αλλά και τον Ελάιτζα Μπράιαντ, που, ερχόμενος από τον πάγκο, είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Ο ΜακΚίσικ είχε 12 πόντους για τον Ολυμπιακό και από 11 οι Ντόρσεϊ, Μάρτιν και Σλούκας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Ντερμπάρα στο πρώτο μέρος με σούπερ Φαλ και Λάρκιν!

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός το μεγάλο ημιτελικό και με αιχμή του δόρατος τον Φαλ στην επίθεση ο οποίος είχε πέντε πόντους και δύο ασίστ προηγήθηκε με 12-5 (στο 6′) παίζοντας παράλληλα και καλά στην άμυνα.

Ο Ντάνστον με δικούς του πέντε προσωπικούς πόντους και η Εφές με 3/3 τρίποντα έκανε την ανατροπή με επιμέρους σκορ 13-2 σε 18-14 (στο 9′), αλλά η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες να κάνουν σερί 7-0 δια χειρός Παπανικολάου (τρίποντο, 2/2 βολές) και να περνούν ξανά μπροστά με 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε στο παρκέ με τον Μάρτιν να δίνει το προβάδισμα στους κόκκινους με σερί πόντους, αλλά τους Λάρκιν, Πλάις και Μπράιαντ να ισοφαρίζουν σε 29-29 (στο 14′). Με πρωταγωνιστή τον Μάρτιν που έφτασε τους 9 πόντους ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 39-32 (στο 16′) μετά από επιμέρους σκορ 10-3, όμως οι Τούρκοι με τον Μίσιτς πέρασαν μπροστά με 42-41 με 2/2 τρίποντα του (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με ένα καλάθι του ΜακΚίσικ και τον Ολυμπιακό μπροστά με 43-42!

Το δεύτερο ημίχρονο τη Stark Arena ξεκίνησε με την Εφές να πατάει καλύτερα σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 9-2 να προηγείται για πρώτη φορά με +6 (51-45 στο 23′). Ο Μπράιαντ με 2/2 τρίποντα και τρομερή συνεισφορά ανέβασε τη διαφορά στους 11 (59-48 στο 26′) και αν και νωρίς έδωσε στην ομάδα του τον πρώτο λόγο για τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό που είχε χάσει το μυαλό του.

Η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να βρίσκει σκορ από Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ και να μειώνει σε 66-63!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες άργησαν να βρουν σκορ, με τον Ολυμπιακό πάντως να μην επιτρέπει στην Εφές να ξεφύγει, καθώς ο ΜακΚίσικ ήταν εκεί (69-70, 33′). Αμυντικά ο Ολυμπιακός συνέχισε να ρίχνει… ξύλο και κάπως έτσι η Εφές τα βρήκε σκούρα, όμως επιθετικά οι Πειραιώτες έδειξαν νευρικότητα, μη μπορώντας να περάσουν μπροστά στο σκορ (70-71, 35′), με το νούμερο κλειδί να είναι τα 5′ χωρίς σκορ εντός παιδιάς (70-74 , 38′). Ο Σλούκας έδωσε ανάσα στον Ολυμπιακό με 2 βολές (72-74, 39′), η άμυνα ήταν ξανά εκεί και ο Χασάν Μάρτιν ισοφάρισε σε 74-74 στα 19” για το τέλος. Ο Μίτσις όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 77-74, δίνοντας τη νίκη στην Εφές και την πρόκριση στον τελικό.

Πού κρίθηκε:

Ο Ολυμπιακός έμεινε αρχικά για 6 λεπτά χωρίς εντός παιδιάς καλάθι, γεγονός που δεν του επέτρεψε μέχρι το τέλος να εκμεταλλευτεί τη σπουδαία του άμυνα. Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το 74-74, όμως ο Μίτσιτς στο τέλος καθάρισε για την ομάδα του.