Μίτσιτς για τρεις και… στο καναβάτσο ο Ολυμπιακός! (video)

2022-05-19T19:50:40+00:00 2022-05-20T01:46:15+00:00.

19/May/22 19:50

EUROLEAGUE 2021-2022 / ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Βασίλιε Μίτσιτς έβαλε το μεγάλο τρίποντο στο μηδέν και χάρισε τη νίκη στην Εφές κόντρα στον Ολυμπιακό.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Ματσάρα και φοβερό φινάλε στον πρώτο ημιτελικό του Final Four!

Ο Ολυμπιακός γύρισε από το -11, αλλά η Εφές κρατούσε το καλύτερο για το τέλος και πήρε τη νίκη με 74-77.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πήρε την τελευταία επίθεση της ομάδας του (19”) και με ένα side step τρίποντο, έδωσε τη νίκη στην ομάδα του και μαζί τη πρόκριση στον τελικό!

Η ειρωνεία της υπόθεσης είναι ότι ο Σέρβος δεν είχε άλλο εύστοχο σουτ στη τέταρτη περίοδο και η Εφές δεν είχε άλλο εύστοχο τρίποντο από το 30′ και μετά.

Το εντυπωσιακό με τον Μίτσιτς είναι ότι για δεύτερη φορά οδεύει προς το να αναδειχθεί ξανά MVP του Final Four σε περίπτωση back to back κατάκτησης της Εφές, ενώ μην λησμονεί κανείς πως φέτος κατέκτησε και το βραβείο του πρώτου σκόρερ της Ευρωλίγκα.

Συνολικά στο μεγάλο ημιτελικό κόντρα στην ελληνική ομάδα ο Σέρβος παικταράς είχε σε 33 λεπτά συμμετοχής 15 πόντους με 4/11 τρίποντα και 5/15 σουτ, 9 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 λάθη, ενώ στο τέλος απέδειξε ότι ίσως είναι ο καλύτερος γκαρντ στην Ευρώπη!

Μετά το ματς ο μεγάλος πρωταγωνιστής δήλωσε:

“Έζησα τη στιγμή και κατάφερα να ευστοχήσω στο τρίποντο. Σε αυτή την περίπτωση έπαιξα λίγο πιο σωστά από τις προηγούμενες προσπάθειές μου και ”απάντησα” στον Σλούκα, που είχε ευστοχήσει σε ένα παρόμοιο σουτ. Το σημαντικό είναι ότι η ομάδα βρίσκεται στον τελικό. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού ήταν φανταστικοί, αλλά καταφέραμε να κερδίσουμε”.