Λάρκιν στο Eurohoops: “Μου έστελναν μηνύματα ότι έρχεται κατά πάνω μας ο κόκκινος στρατός”

2022-05-19T21:45:32+00:00 2022-05-20T00:01:19+00:00.

19/May/22 21:45

EUROLEAGUE 2021-2022 / ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ / FINAL-4 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΤΘΑΙΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ένας εκ των πρωταγωνιστών της Εφές, στη νίκη-πρόκριση επί του Ολυμπιακού.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Στέφανος Τάτσιος/ info@eurohoops.net

Η Εφές πήρε τη νίκη με 77-74 κόντρα στον Ολυμπιακό και θα βρίσκεται για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό της Ευρωλίγκας.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν εκεί για το μεγάλο σουτ της νίκης, όπως και ο Σέιν Λάρκιν, που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ήταν όλα τα λεφτά.

Είχε 16 πόντους-6 ασίστ στο ημίχρονο, για να τελειώσει με 21 πόντους (2/6 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 5/6 βολές) και 7 ασίστ σε 38:03′, έχοντας 21 στο σύστημα αξιολόγησης.

Μετά την επιτυχία της ομάδας του, ο Λάρκιν μίλησε στο Eurohoops και είχε πολλά και ενδιαφέροντα να πει.

”Είναι μεγάλη χαρά, ένα τέτοιο σουτ σε ένα τέτοιο περιβάλλον… Δεν μπορείς να έχεις μία καλύτερη ιστορία από αυτή. Είμαστε υπερήφανοι για τον Μίτσιτς, θα το χαρούμε απόψε και αύριο θα ετοιμαστούμε”

Όσο για το σουτ του συμπαίκτη του στο τέλος, μάλλον… ήξερε την έκβαση.

”Ειλικρινά, πίστευα ότι θα το βάλει. Είναι τρομερός παίκτης, έχει βρεθεί ξανά εδώ στην πατρίδα του, σε αυτές τις συνθήκες. Στο τελευταίο ματς με τον Ολυμπιακό, δεν το έβαλε, αλλά τώρα το έβαλε. Ήταν μεγάλο σουτ, φοβερή στιγμή., Δεν έχει τελειώσει τίποτα”

Η ατμόσφαιρα ήταν ερυθρόλευκη και ο Λάρκιν την χάρηκε, ενώ αποκάλυψε πως έλαβε και αρκετά μηνύματα από φίλους του Ολυμπιακού!

”Ήταν φοβερή ατμόσφαιρα, ακόμα και στα social media μού έστελναν μηνύματα, ότι έρχεται κατά πάνω μας ο κόκκινος στρατός και τέτοια. Κάποια δεν μπορώ να τα πω. Στο τέλος, με σέβονται σαν παίκτη, ήθελαν απλά να μπουν στο μυαλό μου. Φοβεροί οι φίλαθλοι, είμαι χαρούμενος που μπόρεσα να παίξω εδώ στη Σερβία κόντρα στον Ολυμπιακό. Είμαι ευγνώμων για την ευκαιρία αυτή”