Τέταρτος ο Ολυμπιακός στο Βελιγράδι, αλλά μόνο χειροκρότημα γι’ αυτή την ομάδα!

2022-05-21T17:53:03+00:00 2022-05-21T18:30:38+00:00.

21/May/22 17:53

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, όμως γνώρισε την ήττα από τη Μπαρτσελόνα στον μικρό τελικό με 84-74, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στο Final Four του Βελιγραδίου.

Αποστολή στο Βελιγράδι: Στέφανος Τάτσιος / info@eurohoops.net

Μετά από ένα εντυπωσιακό παιχνίδι, ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα από τη Μπαρτσελόνα με 84-74 και τερμάτισε τέταρτος στο Final Four του Βελιγραδίου.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάλεψαν, όμως η Μπαρτσελόνα έδειξε την ποιότητά της και στο τέλος αντέδρασε στην επιστροφή του Ολυμπιακού, καθαρίζοντας το ματς με τον Μίροτιτς.

Ο σταρ της Μπαρτσελόνα είχε 19 πόντους, με τον Σανλί να προσθέτει 16 και τον Καλάθη 9 με 13 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρατάξει η ομάδα του Πειραιά στο παρκέ, ενώ 14 με 7 ασίστ πρόσθεσε ο Σλούκας και 11 ο ΜακΚίσικ. Να σημειώσουμε πάντως πως ο Ολυμπιακός γνώρισε την αποθέωση από τους φιλάθλους, τόσο κατά την διάρκεια, όσο και κατά το τέλος του μικρού τελικού, με τους φίλους των Πειραιωτών να στέλνουν μήνυμα ενόψει πρωταθλήματος.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Μαχητικός ο Ολυμπιακός, αλλά προβάδισμα για Μπάρτσα

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και με τον Μίροτιτς να έχει 4 πόντους η Μπάρτσα προηγήθηκε με 10-2 (στο 4′). Οι Πειραιώτες με τους ΝτόρσεϊΟυόκαπ να έχουν μαζί 9 πόντους μείωσαν σε 15-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 20-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε εύκολα το λάθος στην επίθεση και το προβάδισμα των Καταλανών ανέβηκε ξανά στο +6 (28-22 στο 13′) με τον Γιοκουμπάιτις και τον Ντέιβις πρωταγωνιστές. ΜακΚίσικ και Λαρεντζάκης ισοφάρισαν σε 28-28 (στο 15′) μετά από άμυνες και καλάθια στο transition, ενώ μαζί με τους Πρίντεζη και Σλούκα έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 31-30.

Στο 18ο λεπτό η Μπάρτσα με τον Σανλί πήρε ξανά το προβάδισμα με 37-36 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 8-2 των Καταλανών και προβάδισμα με 45-38.

Το δεύτερο ημίχρονο του μικρού τελικού ξεκίνησε με τους Σανλί και Μίροτιτς να “πυροβολούν” από μακριά και τη διαφορά υπέρ της Μπάρτσα να ανεβαίνει για πρώτη φορά στο +13 (57-42 στο 25′). Ο ρυθμός είχε χαθεί από τα πολλά φάουλ και οι Καταλανοί παρέμεναν μπροστά με διψήφιο προβάδισμα (60-49 στο 27′). Ο Βεζένκοφ βρήκε ρυθμό η διαφορά μειώθηκε σε 62-54 (στο 29′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 62-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός μείωσε στους 4 (64-60, 32′) και παρά το 4-0 της Μπάρτσα, ένα νέο 0-5 του Ολυμπιακού έφερε το ματς σε απόσταση τριπόντου (68-65, 35′). Ο Μίροτιτς βγήκε μπροστά και έδωσε λύσεις στην ομάδα του για το 75-66, με τους Ουόκαπ και Βεζένκοφ να απαντούν (75-70, 38′). Ο Μίροτιτς ήταν ξανά εκεί για το 79-70 στο 39′ και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν. Τελικό σκορ 84-74 και νίκη για την Μπαρτσελόνα.

Που κρίθηκε: Μετά το 68-65 στο 35 η Μπαρτσελόνα πάτησε γκάζι και βρήκε σκορ με τον Μίροτιτς, καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Νίκολα Μίροτιτς με 19 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ, όμως η πλυθωρική εμφάνιση του Καλάθη, ο οποίος σταμάτησε στους 9 πόντους, τις 13 ασίστ και τα 8 ριμπάουντ, έκανε την διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 45-38, 62-56, 84-74.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Έξουμ 3, Σανλί 16 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Χέιζ, Λαπροβίτολα 4, Αμπρίνες 8 (2/5 τρίποντα), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς (0/3 τρίποντα), Γιοκουμπάιτις 4, Μίροτιτς 19 (7/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καλάθης 9 (3/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 0/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (2/3 τρίποντα), Ντόρσεϊ 10 (3/4 δίποντα, 4/4 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 3 ασίστ), Φαλ 2, Σλούκας 14 (1 τρίποντο, 7 ασίστ), Μάρτιν 2 (1/4 δίποντα), Βεζένκοφ 20 (6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 11 ριμπάουντ), Πρίντεζης, Παπανικολάου (0/3 τρίποντα), Ζαν Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 11 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ, 5 λάθη).