Παναθηναϊκός: Επέστρεψε από το -24 και κέρδισε στην παράταση τη Βαρέζε! (video)

2022-09-11T20:20:33+00:00 2022-09-11T21:39:33+00:00.

11/Sep/22 20:20

Ο Παναθηναϊκός αποχαιρέτισε με νίκη το τουρνουά προετοιμασίας στο Κάλιαρι κερδίζοντας τη Βαρέζε στην παράταση με 96-85 μετά από συνολικό επιμέρους σκορ 15-4 και με πρώτο σκόρερ τον Λευτέρη Μαντζούκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς μετά την ήττα από τη Σάσαρι το Σάββατο (10/9) στο τουρνουά του Κάλιαρια αγωνίστηκε στον Μικρό Τελικό απέναντι στη Βαρέζε και κέρδισε με 96-85 στην παράταση μετά από ανατροπή που έκανε από το -24 στην τρίτη περίοδο.

Το “τριφύλλι” είδε μάλιστα τον Νέιτ Ουόλτερς να τραυματίζεται στο πρώτο ημίχρονο μετά από χτύπημα που δέχθηκε και για προληπτικούς λόγους να μην αγωνίζεται στη συνέχεια του φιλικού.

Κορυφαίοι για τους πράσινους ήταν ο Μαντζούκας με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Ουίλιαμς με 16 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Άντριους -που με τη Σάσαρι δεν αγωνίστηκε για προληπτικούς λόγους λόγω ενοχλήσεων στο πόδι- με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Λι είχε 11 πόντους και 3 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε πλήρως από το -24 στο 36ο λεπτό με τρίποντο του Γιώργου Καλαϊτζάκη, αλλά βρέθηκε και πάλι πίσω με 80-77 μέχρι να ισοφαρίσει και πάλι στο 39′ με καλάθι και φάουλ του Έλληνα γκαρντ/φόργουορντ σε 80-80. Ο Ουίλιαμς αστόχησε στα 28”, η Βαρέζε με 1/2 βολές έκανε το 81-80 και ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 1/2 βολές στα 3” έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι πράσινοι δύο λεπτά πριν το φινάλε με 4 σερί πόντους του Άντριους προηγήθηκαν με 85-81 και στη συνέχεια “κλείδωσαν” τη νίκη με επιμέρους σκορ 8-4 και προβάδισμα 93-85 στα 35”.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 50-32, 71-59, 81-81, 85-96