Ολυμπιακός: Φιλική νίκη επί της Χολόν στο πρώτο ματς των διεθνών (videos)

2022-09-23T21:25:03+00:00 2022-09-23T22:22:38+00:00.

23/Sep/22 21:25

Ο Ολυμπιακός κέρδισε δύσκολα στην Κύπρο τη Χολόν με 88-77 για το τουρνουά “Νεόφυτος Ανδριώτης” σε ένα ματς που αγωνίστηκαν για πρώτη φορά οι διεθνείς του με εξαίρεση τον τραυματία Κώστα Σλούκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός σε ένα φιλικό στην Κύπρο για το τουρνουά “Νεόφυτος Χανδριώτης” κόντρα στη Χολόν όπου αντιμετώπισε για πολλή ώρα την άμυνα ζώνης κατάφερε να κερδίσει στο τέλος με 88-77 χάρη στα 16/42 τρίποντα που εκτέλεσε (15/21 δίποντα, 10/16 βολές) παρουσιάζοντας αρκετά “σκαμπανεβάσματα” στο παρκέ.

Πανό φίλου του Ολυμπιακού σε Παπανικολάου: “Captain μπορώ να έχω τη φανέλα σου;” (photo)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε τους διεθνείς παίκτες της ομάδας του για πρώτη φορά να αγωνίζονται μετά το Ευρωμπάσκετ με εξαίρεση τον τραυματία Κώστα Σλούκα και πήραν αρκετή δουλειά για το “σπίτι” μετά τα όσα έκαναν και… δεν έκαναν κόντρα στους Ισραηλινούς.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Πίτερς με 16 πόντους (όλους στο δεύτερο μέρος), ο Λαρεντζάκης με 13 πόντους και 2 ασίστ, ο Παπανικολάου με 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα και ο Ουόκαπ με 9 πόντους και 7 ασίστ. Ο Βεζένκοφ που είχε 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ αγωνίστηκε με μικροενοχλήσεις.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει το Σάββατο (24/9) τον Ερυθρό Αστέρα (18:00, CosmoteSport4) σε ένα φιλικό ματς με “άρωμα” Ευρωλίγκα πριν το Σούπερ Καπ της Ρόδου (1-2/10), ενώ η Χολόν το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη (24/9, 20:30 CosmoteSport4) που νωρίτερα ηττήθηκε οριακά στο τέλος από τους Σέρβους.

Το ματς

Δυναμικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 13-2 (στο 3′) με τον Ουόκαπ να έχει 2/2 τρίποντα και συνολικά 5 ασίστ. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμα τους χάρη στην άμυνα με 16-7 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 19-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε να εκτελεί από τα 6.75 (7/16 και 2/3 δίποντα) και με 2/2 από τον Λαρεντζάκη αύξησε το προβάδισμα του σε 25-14 (στο 12′).

Η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε “νερά” όπως και η επίθεση του και η Χολόν μείωσε σε 29-28 (στο 16′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 36-36 και τους Πειραιώτες να έχουν “κολλήσει” στην άμυνα ζώνης των αντιπάλων τους μετρώντας 8/25 τρίποντα και 5/7 δίποντα.

Το δεύτερο ημίχρονο του φιλικού ξεκίνησε με τους ερυθρόλευκους να παρουσιάζονται βελτιωμένοι και στις δύο πλευρές του παρκέ και με τους Πίτερς (3/3 σουτ, 8πόντους σε 3′ – Μπλακ έκαναν επιμέρους σκορ 12-4 και προηγήθηκαν με 48-40 (στο 23′).

Η Χολόν παρέμενε κοντά στο σκορ μειώνοντας σε 55-51 (στο 26′), όμως η τρίτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 65-59 έχοντας 13/33 τρίποντα κι τον Πίτερς να πετυχαίνει 15 πόντους!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Χάποελ με σερί 8-0 πέρασε μπροστά με 67-65 (στο 33′), αφού οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έμειναν χωρίς πόντο για 3′ λεπτά και αμυντικά είχαν θέματα στο transition. Οι Πειραιώτες “ξύπνησαν” με την είσοδο των Ουόκαπ – Φαλ στο παρκέ και απάντησαν με σερί 12-0 παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο 36′ με το καθοριστικό 77-67.

Δύο λεπτά πριν το τέλος οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά με 80-74 έχοντας το πλεονέκτημα για τη φιλική νίκη την οποία και πήρε στο φινάλε με 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-36, 65-59, 88-77