Μπασκόνια: “Δάγκωσε” τις νυχτερίδες και μπήκε με το δεξί στην Ευρωλίγκα!

2022-10-06T22:22:16+00:00 2022-10-07T00:15:08+00:00.

06/Oct/22 22:22

Η Μπασκόνια με μία εξαιρετική εμφάνιση και MVP τον Κότσαρ “άλωσε” το “Λα Φοντέτα” με 81-71 στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα.

Αν και στα χαρτιά ήταν αουτσάιντερ η Μπασκόνια απέδειξε ότι διαθέτει ποιότητα και εμπειρία από Ευρωλίγκα και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση κερδίζοντας εκτός έδρας με 81-71 τη Βαλένθια.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Οι γηπεδούχου κατάφεραν μόνο στο πρώτο 15λεπτο να δείξουν το καλό τους πρόσωπο, αφού στη συνέχεια η Μπασκόνια κυριάρχησε με την άμυνα της, αλλά και με τον κομβικό Κότσαρ που πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.

Ο Κότσαρ πήρε “φωτιά” και άλλαξε το ματς στο πρώτο μέρος

Ντέρμπι με χαμηλό σκορ ήταν στο ξεκίνημα το παιχνίδι με τη Βαλένθια να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (10-9 στο 6′). Οι Βάσκοι με τον Χάουαρντ να φτάνει τους 6 πόντους προηγήθηκαν με 17-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 21-19 για τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “νυχτερίδες” μπήκαν πολύ δυνατά και με επιμέρους σκορ 10-3 σε 3′ λεπτά προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (31-22 στο 13′). Ο Κότσαρ όμως βρήκε εξαιρετικό ρυθμό για την Μπασκόνια (13 πόντους) και την οδήγησε σε επιμέρους σκορ 17-2 βάζοντας την μπροστά με 39-33 (στο 19′)στο φινάλε του πρώτου μέρους!

Με την άμυνα κυριάρχησε και κέρδισε η Μπασκόνια

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Λα Φοντέτα” ξεκίνησε με την Μπασκόνια να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα 6 πόντων (45-39 στο 24′), ενώ προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά (55-45 στο 27′) έχοντας εδραιώσει το ρυθμό της στο παρκέ και με τον Γκεντράιτις να προσφέρει πολύτιμους πόντους (10). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Βαλένθια να μειώνει σε 59-56 με τον Ριβέρο να έχει πλέον 9 πόντους και ο Ράντεμπο 10.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ήταν μπροστά με 63-58 (στο 33′) και έδειχνε να έχει ένα μικρό προβάδισμα για την τελική ευθεία του αγώνα. Ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τη Βαλένθια να μην μπορεί να βρει ρυθμό και τους Βάσκους στο 38ο λεπτό να “αγκαλιάζουν” τη νίκη όντας μπροστά με 75-65. Τελικά μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Βαλένθια γνώρισε την ήττα με 81-71.

Που κρίθηκε: Από την άμυνα της Μπασκόνια που κράτησε στους 71 πόντους τη Βαλένθια με 16/36/ δίποντα, 8/23 τρίποντα, 10 ασίστ και 13 λάθη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κότσαρ ήταν εξαιρετικός με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 33-39, 56-59, 71-81

Βαλένθια: Χάρπερ 10, Κλαβέρ 3, Πουέρτο 5, Πρέπελιτς 12, Ουέμπ 3, Λόπεζ-Αροστέγκι, Τζόουνς 5, Βαν-Ρόσομ 5, Ράντεμπο 10, Ντούμπλιεβιτς, Αλεξάντερ 4, Ριβέρο 14

Μπασκόνια: Χάουαρντ 12, Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 5, Μαρίνκοβιτς 5, Ντίεθ, Τόμπσον 8, Κότσαρ 21, Κοστέλο 3, Γκεντράιτις 19, Χομς, Κουρουκς