Μπαρτσελόνα: Κινδύνεψε με “κάζο” στο Clasico, αλλά το ‘χασε ο Γιουλ! (videos)

2022-10-13T22:26:46+00:00 2022-10-13T23:24:17+00:00.

13/Oct/22 22:26

Η Μπαρτσελόνα αν και προηγήθηκε με +18 της Ρεάλ στο “Palau” και με διψήφια διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο χρειάστηκε ένα χαμένο τρίποντο του Γιουλ στο τέλος για να κερδίσει με 75-73 το Clasico της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Μετά την κακή εμφάνιση και την ήττα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα από τον Ολυμπιακό η Μπαρτσελόνα επικράτησε στο Clasico του “Palau” επί της Ρεάλ Μαδρίτης με 75-73 έχοντας για πρωταγωνιστή τον Σατοράνσκι, σε ένα ντέρμπι που κινδύνεψε να το χάσει στο τέλος από τον Γιουλ, αν και προηγήθηκε με +18 και με +12 στο 36ο λεπτό.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο κορυφαίες ισπανικές ομάδες ισοβαθμούν στο 1-1 με την Μπάρτσα να αποφεύγει το πολύ δύσκολα να το διαχειριστεί 0/2, ενώ η “Βασίλισσα” ετοιμάζεται για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη στις 19 του μήνα.

Κυρίαρχη στο πρώτο μέρος η Μπαρτσελόνα

Πολύ καλά ξεκίνησε το ντέρμπι η Μπαρτσελόνα και προηγήθηκε με 16-8 (στο 5′), ενώ η Ρεάλ μήπως προς στιγμήν σε 18-13 στο 8′. Η πρώτη περίοδος έληξε με 24-15 και τους παίκτες του Σάρας να επιβάλλονται μέσα από την άμυνα τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν χαμηλός και σε αυτό συνέβαλε η άμυνα της Ρεάλ η οποία περιόρισε τους μπλαουγκράνα και μείωσε σε 32-27 στο 18′ δεχόμενη μόλις 8 πόντους σε 8′ λεπτά. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με την Μπάρτσα να κάνει επιμέρους σκορ 8-3 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά με 40-30.

Προηγήθηκε μέχρι και με +18 η Μπαρτσελόνα και “καθάρισε” το Clasico

Το δεύτερο ημίχρονο του Clasico ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να διατηρούν ένα ισχυρό διψήφιο προβάδισμα με 50-36 (στο 25′) παίρνοντας πολλά από το δίδυμο Σατοράνσκι – Βέσελι. Ο Σατοράνσκι συνέχισε να κάνει τη διαφορά και “έκοβε” κάθε προσπάθεια ανατροπής της “Βασίλισσας” με το σκορ να είναι 57-43 (στο 28′). Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη Ρεάλ από το -18 που βρέθηκε να μειώνει σε 63-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάρτσα με ένα καθοριστικό σερί 6-0 σε 3′ λεπτά ανέκτησε ξανά προβάδισμα 17 πόντων (69-52 στο 33′) έδειχνε να “κλειδώνει” τη νίκη. Στο 36ο λεπτό το σκορ ήταν 73-61 με τη Ρεάλ να μην μπορεί να βρει καθόλου ρυθμό, ενώ δύο λεπτά πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 74-67.

Στο 1:10 ο Ντεκ μείωσε ακόμα περισσότερο σε 75-69 και ο ίδιος ο Αργεντινός στα 46” σε 75-71 και με 2/2 βολές στα 16” σε 75-73 προσπαθώντας για μία απίθανη ανατροπή. Η Ρεάλ βρέθηκε να έχει το σουτ της νίκης το οποίο και έχασε ο Γιουλ με τους Καταλανούς να γλιτώνουν το κάζο και να παίρνουν τη νίκη.

Που κρίθηκε: Η Ρεάλ στα 16” μείωσε σε 75-73 μετά από σερί πόντους του Ντεκ, όμως έχασε την ευκαιρία να “κλέψει” το ντέρμπι με το χαμένο τρίποντο στη λήξη του Γιουλ.

Παίκτης-κλειδί: Ο Σατοράνσκι ήταν MVP με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Σανλί με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 40-30, 63-52, 75-73.

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 2, Παουλί, Σανλί 14, Βέσελι 13, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 12, Λαπροβίτολα 8, Αμπρίνες 1, Χίγκινς 2, Τόμπι 8, Γιοκουμπάιτις 8, Νάτζι

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 5, Αμπάλντε, Χεζόνια 9, Ροντρίγκεθ, Ντεκ 21, Πουαριέ 2, Κορνελίε 12, Ταβάρες 6, Γιουλ 6, Γιαμπουσέλε 7, Ν’Ντιαγέ, Μούσα 5