Δεν το πήρε στη κανονική διάρκεια η Παρτιζάν, δεν το έχασε στη παράταση η Μπασκόνια

2022-10-14T23:00:03+00:00 2022-10-14T23:32:46+00:00.

14/Oct/22 23:00

Μετά από ένα τρομερό ματς, η Μπασκόνια πήρε τη νίκη κόντρα στη Παρτιζάν με 103-96, με τον Χάουαρντ να κάνει πράγματα και θαύματα!

Τεράστια εμφάνιση και τεράστια νίκη για τη Μπασκόνια κόντρα στη Παρτιζάν με 103-96, για τη δεύτερη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η σερβική ομάδα κρατούσε το ”διπλό” στα χέρια της, αλλά ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Χάουαρντ των 33 πόντων έστειλε το παιχνίδι στη παράταση και το τελείωσε εκεί, για το 2-0 της ομάδας του.

Όσο για την ομάδα του Ομπράντοβιτς, συνεχίζει δίχως νίκη, με την τελευταία στην Ευρωλίγκα ήρθε στις 4/4/2014 (77-67 επί της Ζαλγκίρις).

Για την τρίτη αγωνιστική, η Μπασκόνια υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (19/10), ενώ η Παρτιζάν την Αρμάνι Μιλάνο (18/10).

Δείτε εδώ τα στατιστικά του ματς

Δείτε εδώ την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Παρτιζάν μπήκε πολύ καλύτερα στο ματς, κάτι που αποτυπώθηκε στο σκορ με το 7-14 στο 5′, με τον Λεζόρ να κάνει ”ζημιά” στη ρακέτα της Μπασκόνια. Ο Γκιεντράιτις προσπάθησε για τους Ισπανούς (10-14), αλλά ο ΛεΝτέι ”υπέγραψε” το 14-23 της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και έκαναν το 33-30 στο 15′ με επιμέρους 19-7 και με μπροστάρη τον Χάουαρντ και το… τρίποντο (10/20). Ο ΛεΝτέι κράτησε τους Σέρβους στο παιχνίδι, αλλά η ανατροπή είχε ήδη γίνει, για το 46-42 του ημιχρόνου.

Ο Γκιεντράιτις συνέχισε τα ίδια και έτσι η Μπασκόνια ξέφυγε με 7 (55-48), αλλά ο Πάντερ ήταν εκεί για τους φιλοξενούμενους, για το 55-53. Ο Παπαπέτρου ήταν εκεί για το 60-59, με τους Πάντερ-ΛεΝτέι να δείχνουν τον δρόμο στην Παρτιζάν στο 30′ με 67-68.

Ο Πάντερ έκανε το 70-74 με το σκορ να ”κολλάει” για λίγα λεπτά εκεί. Το ματς έγινε ντέρμπι για τα καλά, με τη Μπασκόνια να μειώνει σε 76-78, αλλά και πάλι ο Πάντερ ”έγραψε” το 79-83. Ο ίδιος δεν συγχώρησε (82-86) στο -23”, με τον Νάναλι να έχει 1/2 βολές στο -7” (86-89) και τον Χάουαρντ να στέλνει το ματς στη παράταση (89-89), αφού δεν έγινε φάουλ.

Η Παρτιζάν έκανε το 91-94, αλλά ο Χάουαρντ με 5 σερί πόντους ”έγραψε” το 96-94 στο 43′ και ο Γκιεντράιτις το 97-94 με 1/2 βολές στο 44′. Ο Λεζόρ είχε 2/2 (97-96), ο Κοστέλο έφερε το +3 (99-96) στο -28”, με τον Νάναλι να αστοχεί σε τρίποντο, με τη Μπασκόνια να σκοράρει ξανά, για το 103-96.

Πού κρίθηκε: Στο χαμένο τρίποντο του Νάναλι με το σκορ σκορ 99-96, με τη Μπασκόνια να βρίσκει 4 πόντους στα τελευταία 11”. Φυσικά, τίποτα από αυτά δεν θα είχε γίνει χωρίς το τρίποντο ισοφάρισης του Χάουαρντ στο μηδέν της κανονικής διάρκειας.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χάουαρντ έκανε τεράστιο ματς με 33 πόντους (8/12 τρίποντα), ενώ 19 πρόσθεσε ο Κοστέλο, 13 (9 ριμπάουντ) ο Γκιεντράιτις.

Δεν ήταν αρκετός για τους ηττημένους ο Πάντερ με 26 πόντους, ο ΛεΝτέι με 23 (10 ριμπάουντ) και ο Λεζόρ με 19 (12).

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 46-42, 67-68, 89-89, 103-96

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 33, Ραϊέστε, Σεντεκέρσκις 11, Μαρίνκοβιτς 4, Ντίεζ, Τόμπσον 11, Κότσαρ 4, Κοστέλο 19, Γκιεντράιτις 13, Χομς 5, Κούρουκς 3

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 3, ΛεΝτέι 23, Κοπριβίτσα, Πάντερ 26, Παπαπέτρου 5, Έξουμ 4, Νάναλι 13, Γκλας, Λεζόρ 19, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς, Μαντάρ 3