Ολυμπιακός: Με στόφα ανωτερότητας το 2/2! (videos)

2022-10-14T21:47:49+00:00 2022-10-14T23:22:43+00:00.

14/Oct/22 21:47

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΟΣΦΠ - ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (KLODIAN LATO / EUROKINISSI)

Ο Ολυμπιακός μετά από μία δύσκολη “μάχη” στο άδειο ΣΕΦ και με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Φαλ και Σλούκα έκαμψε την αντίσταση της Ζαλγκίρις Κάουνας με 90-80 και έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα η οποία δεν είχε στη διάθεση της τον Κώστα Παπανικολάου και αγωνίστηκε σε ένα άδειο και “παγωμένο” ΣΕΦ, αν και δυσκολεύτηκε για αρκετή ώρα από τους αξιόμαχους Λιθουανούς κατάφερε να πετύχει το 2/2 στην Ευρωλίγκα με 90-80 και να πάει με ηρεμία και αήττητη στη διπλή αγωνιστική που έρχεται.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι Πειραιώτες είχαν σε μεγάλη βραδιά τους “παλιούς” του ρόστερ της και κυρίως τους Βεζένκοφ – Φαλ, ενώ πήραν και μεγάλες βοήθειες στην περιφέρεια από τους Ουόκαπ, Λαρεντζάκγ και Σλούκα σε ένα πολύ σκληρό ματς με δυνατές επαφές.

Πλέον ο Ολυμπιακός προετοιμάζεται για την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της σεζόν στην Ευρωλίγκα, όπου και θα τον βρει επί ισπανικού εδάφους κόντρα σε Ρεάλ Μαδρίτης (19/10) και Μπασκόνια (21/10).

Όταν έπαιξε άμυνα και σταμάτησε τα λάθη πήρε “κεφάλι” στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός

Κακή εκκίνηση έκανε στο ματς ο Ολυμπιακός με τη Ζαλγκίρις να προηγείται με 11-4 (στο 4′) με τον Σμιτς να σημειώνει επτά γρήγορους πόντους και τον Φαλ να έχει σκοράρει όλους τους ερυθρόλευκους πόντους. Ο Γάλλος σέντερ των Πειραιωτών κυριαρχούσε στην επίθεση (9 πόντους) και μαζί με τους ΒεζένκοφΟυόκαπ έκαναν ένα μεγάλο σερί 10-0 και έφεραν το σκορ στο 14-11 (στο 6′).

Ο Ουόκαπ με εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές διατηρούσε το κόκκινο προβάδισμα (16-13 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους Λιθουανούς μπροστά με 21-18 έπειτα από μεγάλα σουτ των Ντίμσα και Κάβανο και τον Ολυμπιακό να έχει 1/7 τρίποντα και 5 λάθη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η είσοδος των Λαρεντζάκη – Μπολομπόι βελτίωσε την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα η οποία είχε με δύο φάουλ τους Πίτερς – Μπλακ, αλλά κατάφερε με επιμέρους σκορ 13-4 και τους Βεζένκοφ – Λαρεντζάκη να σκοράρουν 11 πόντους να προηγηθεί για πρώτη φορά με +6 (31-25 στο 14′).

Ο Μπραζντέικις με μεγάλα σουτ και φτάνοντας τους 11 πόντους προσπαθούσε να αλλάξει τη ροή του ματς, αλλά ο Σλούκας με ασίστ και το πρώτο του εντός πεδιάς καλάθι κρατούσε το κόκκινο προβάδισμα με 36-33 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 44-35 μετά από buzzer beater τρίποντο του Λαρεντζάκη (8π.) και τον Ολυμπιακό να συνολικό επιμέρους σκορ 26-14 με μόλις ένα λάθος στη 2η περίοδο!

Το “καθάρισαν” οι παλιοί στο τελευταίο τρίλεπτο!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο ΣΕΦ ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει πράγματα από τον Ουόκαπ (7π, 5ασ), όμως οι Λιθουανοί με τρίποντα από την αδύνατη πλευρά με Μπραζντέικις – Σμιτς μείωσαν σε 49-45 (στο 24′) με επιμέρους σκορ 10-5. Με τον Φαλ να πρωταγωνιστεί (14 πόντους) και τον Ουόκαπ να πετυχαίνει το πρώτο ερυθρόλευκο τρίποντο στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε ξανά στους 9 (57-48 στο 26′).

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες να βρίσκουν για πρώτη φορά πόντους από τον Πίτερς (6π) και τη διαφορά να είναι στο +9 (67-58), ενώ πριν είχε φτάσει και τους 11.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στην επίθεση και χωρίς καμία δημιουργία με αποτέλεσμα να μείνει για 3′ λεπτά χωρίς καλάθι, αλλά η άμυνα του τον κράτησε όρθιο μέχρι να “σπάσει” το ρόδι με καλάθι και φάουλ ο Σλούκας (70-61 στο 33′).

Στο 36ο λεπτό η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Κάβανο στο transition μείωσε σε 72-67 και το ματς έδειχνε να έχει δρόμο ακόμα. Ο Κάβανο με νέο μακρινό σουτ μείωσε ακόμα περισσότερο (74-70) και οι Λαρεντζάκης (τρίποντο) και Βεζένκοφ (καλάθι και φάουλ) με σερί 8-0 ανέβασαν τη διαφορά στους 11 και πάλι σε κρίσιμο σημείο (81-70 στο 37′).

Μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες των Λιθουανών δεν άλλαξε κάτι και ο Ολυμπιακός πανηγύρισε το 2/2 στην Ευρωλίγκα με 90-80.

Που κρίθηκε: Στο 36′ ο Κάβανο μείωσε με τρίποντο σε 74-70, όμως με σερί 8-0 ο Ολυμπιακός μέσα σε περίπου 1′ λεπτό προηγήθηκε με +11 (81-70) και “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ και πάλι ήταν εξαιρετικός και πρώτος σκόρερ με 23 πόντους,14 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας), 2 ασίστ και 2 κλέψιμο.

Σπουδαίο ματς επίσης έκαναν ο Φαλ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Σλούκας με 15 πόντους, 6 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο και ο Ουόκαπ με 10 πόντους, 6 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 10, Κάνααν, Λούντζης, Λαρεντζάκης 13, Πάπας, Φαλ 16, Σλούκας 15, Βεζένκοφ 23, Μπολομπόι, Πίτερς 6, Μπλακ, ΜακΚίσικ 5

Ζαλγκίρις (Μασκβίτις): Έβανς 14, Λεκαβίτσιους 4, Χέις 6, Καλνιέτις, Σμιτς 10, Μπιρούτις, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 21, Ντίμσα 3, Κάβανο 12, Μπουτκιεβίτσιους 5, Ουλανόβας 5