Η Άλμπα σόκαρε την Αρμάνι κι “άλωσε” το Μιλάνο! (videos)

2022-10-14T22:39:19+00:00 2022-10-15T00:25:28+00:00.

14/Oct/22 22:39

Η Άλμπα έκανε το 2/2 στη φετινή Ευρωλίγκα, καθώς πέρασε από το Μιλάνο με 80-74 απέναντι στην Αρμάνι!

Η Άλμπα έκανε την μεγάλη έκπληξη και πέρασε από την έδρα της Αρμάνι με 80-74 στην παράταση!

Η ομάδα του Βερολίνου βρέθηκε στο +12 στο 10’, με την Αρμάνι σταδιακά να επιστρέφει και να στέλνει το ματς στην παράταση, εκεί όπου οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι και πήραν τη νίκη.

Ταμίρ Μπλατ και Τζέιλεν Σμιθ είχαν από 13 πόντους για τους νικητές, με τον πρώτο να έχει και 9 ασίστ, ενώ 10 πρόσθεσε ο Ουέτζελ.

Από την άλλη ο Πάνγκος είχε 16 και ο Σιλντς 15, όμως δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα τους.

Η εξέλιξη:

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν καταστροφικό για την Αρμάνι, με τους Ιταλούς να μοιάζουν… σκορπισμένοι στους 5 ανέμους και την Άλμπα να φτάνει στο 12-26 στο τέλος της περιόδου.

Σταδιακά οι Ιταλοί ανέβασαν την απόδοσή τους, όμως ούτε στο ημίχρονο (30-38), ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή (51-60, 30’). Αυτή έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Αρμάνι να παίζει επιτέλους άμυνα και να βρίσκει τον τρόπο να κάνει το 70-70. Μάλιστα είχαν την ευκαιρία να πάρουν και τη νίκη, με τον Μέλι να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης.

Από την άλλη η παράταση ανήκε στους Γερμανούς! Η Άλμπα με όπλο την άμυνα έκανε το σκορ 74-77, με τον Σιλντς να αστοχεί στο σουτ της ισοφάρισης στα 7’’ για το τέλος. Στη συνέχεια ο Μπλατ ευστόχησε σε ένα τρίποντο και κάπως έτσι γράφτηκε το 74-80 με το οποίο τελείωσε και το παιχνίδι.

Πού κρίθηκε:

Τα χαμένα τρίποντα των Μέλι (κανονική διάρκεια) και Σιλντς (παράταση), ήταν τα κομβικά σημεία της αναμέτρησης, όπως και το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο της Αρμάνι (12-26).

Παίκτης κλειδί:

Ο Ταμίρ Μπλατ ήταν ο εγκέφαλος της Άλμπα, ενώ με δύο δικά του τρίποντα διαμόρφωσε το τελικό σκορ για την ομάδα του. Συνολικά είχε 13 πόντους και 9 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70, 74-80 (παρ.)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 6 (3/5 δίποντα), Τόμας, Πάνγκος 16 (4/10 τρίποντα), Τόνουτ 5, Μέλι 6 (2/6 δίποντα), Μπάρον 8 (2), Χολ 3 (1/5 τρίποντα, 5 κλεψίματα), Σιλντς 15 (5/10 τρίποντα, 1/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάινς 10 (3/4 δίποντα), Φόγκτμαν 5 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Άλμπα Βερολίνου (Γκονζάλεζ): Προσιντα 8 (2), Σμιθ 13 (2/10 τρίποντα, 4 ασίστ), Βέτζελ 10 (4/6 δίποντα), Μάτισεκ, Σνάιντερ 5 (1), Ολίντε 9 (1), Κουμάτζε 6 (3/3 δίποντα), Τίμαν 6 (7 ριμπάουντ), Μπλατ 13 (3/8 τρίποντα, 9 ασίστ), Ζούσμαν 4