Μπαρτσελόνα: “Έπνιξε” την Μπάγερν και άλωσε το Μόναχο! (videos)

2022-10-18T22:17:14+00:00 2022-10-18T23:17:47+00:00.

18/Oct/22 22:17

Η Μπαρτσελόνα παίζοντας εξαιρετική άμυνα “άλωσε” το Μόναχο με 84-73 και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους φαίνεται να βρίσκει τον καλό της εαυτό και πραγματοποιώντας μία καλή εμφάνιση αμυντικά και με 50% στα τρίποντα (13/26) κέρδισε στο Μόναχο την Μπάγερν με 84-73 και ξεκίνησε με το δεξί την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της φετινής Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ!

Πλέον η Μπαρτσελόνα θα αντιμετωπίσει στο Κάουνας (20/10, 20:00) τη Ζαλγκίρις με στόχο την τρίτη σερί της νίκη και η Μπάγερν θα φιλοξενήσει το Μιλάνο (20/10, 21:30), ώστε να διεκδικήσει την πρώτη της νίκη.

Ντέρμπι και καταλανικό προβάδισμα στο ημίχρονο χάρη στον Αμπρίνες

Χαμηλό ρυθμό και σκληρές άμυνες είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την Μπαρτσελόνα να έχει το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10 (στο 7′). Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-18 και τους Κάλινιτς – Ρούμπιτ να έχουν από 7 πόντους ο καθένας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σατοράνσκι έφτασε τις 4 ασίστ, ο Αμπρίνες τα 3/3 τρίποντα και οι Καταλανοί με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκαν με για πρώτη φορά με +7 (29-22 στο 15′).

Ο Αμπρίνες φτάνοντας τα 4/4 μακρινά σουτ διατήρησε τη διαφορά σε καλά επίπεδα (33-26 στο 18′) για την ομάδα του και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 37-34 μετά από δύσκολο καλάθι στη λήξη του Λαπροβίτολα.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να ξεφύγει η Μπαρτσα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να κάνει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-2 με τον Λαπροβίτολα και να παίρνει το μεγαλύτερο της προβάδισμα με 48-36 (στο 23′). Οι Καταλανοί έλεγχαν το ρυθμό και με μακρινά σουτ (11/20) διατηρούσαν ένα μεγάλο προβάδισμα με 58-44 (στο 27′) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν μπροστά με ένα πολύτιμο +12 (65-53)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι παρουσίαζαν καλύτερη εικόνα στο παρκέ, αλλά δεν μπορούσαν να μειώσουν κάτω από τους 10 (72-62 στο 34′) και να κάνουν ντέρμπι το ματς. Τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ ήταν 78-68 και στο φινάλε η Μπαρτσελόνα χωρίς να ανησυχήσει πήρε το μεγάλο διπλό με 84-73.

Που κρίθηκε: Στο τρίτο δεκάλεπτο όπου η Μπαρτσελόνα με επιμέρους σκορ 28-19 ανέβασε το προβάδισμα της σε 65-53, μία διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαπροβίτολα ήταν ο MVP των νικητών με 14 (4/8 τρίποντα), 4 ασίστ και 2 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σατοράνσκι με 7 πόντους, 7 ασίστ και 4 ριμπάουντ, ο Αμπρίνες με 14 πόντους (4/6 τρίποντα) και 3 ριμπάουντ και ο Βέσελι με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 8, Ουόλντεν 8, Ουίνστον 11, Χάντερ 5, Γιάραμαζ 8, Λούτσιτς 8, Τζορτζ, Ομπστ 5, Ζίπσερ, Βίμπεργκ, Ρούμπιτ 19, Γκιλέσπι 1

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 4, Παουλί, Σανλί 9, Βέσελι 14, Κάλινιτς 7, Σατοράνσκι 7, Λαπροβίτολα 14, Αμπρίνες 14, Χίγκινς 3, Τόμπι 5, Γιοκουμπάιτις 7, Νάτζι