Σαβόν Σιλντς: Ύψωσε… ασπίδα 25 πόντων στο “καμίνι” της Παρτίζαν (Video)

2022-10-19T09:27:13+00:00 2022-10-19T09:27:13+00:00.

19/Oct/22 09:27

Ο Σαβόν Σιλντς ύψωσε ασπίδα (στα ελληνικά το επίθετο του) με 25 πόντους κατά της Παρτίζαν μέσα στη “Stark Arena”, μπροστά σε περίπου 16.500 αφιονισμένους Σέρβους οπαδούς…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Η Αρμάνι επιβίωσε στο Βελιγράδι με 80-75 χάρη στην επιθετική συνεισφορά του Σαβόν Σιλντς που πέτυχε 25 πόντους, πρώτος σκόρερ του αγώνα αλλά και ολόκληρης της βραδιάς στην Ευρωλίγκα που περιλάμβανε έξι παιχνίδια! Δεν είναι και λίγο πράγμα…

Δεν ήταν μόνο το γεγονός ότι έφτασε τους 25, αλλά και η οικονομία στις προσπάθειες που πήρε καθώς είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 8/8 βολές (δύο στο τελευταίο λεπτό), 3/4 τρίποντα και 4/7 δίποντα!

Ο Σιλντς βοήθησε την ομάδα του να γυρίσει από το -9 στο 32′, έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο και 4/4 βολές στα τελευταία λεπτά για να δώσει το προβάδισμα στην Αρμάνι και να κλειδώσει εν τέλει τη νίκη, ρεφάροντας τρόπον τινά το στραπάτσο που έπαθε την προηγούμενη εβδομάδα από την Άλμπα στο Μιλάνο.

Ο Aμερικανός-Δανός διεθνής φόργουορντ είναι πρώτος σκόρερ της Αρμάνι ως τώρα με 20 πόντους μέσο όρο (αλλά σε δύο ματς) και μπήκε στην πρώτη πεντάδα της σχετικής λίστας από νωρίς.