Εφές: Μίτσιτς και Κλάιμπερν “έσπασαν” το αήττητο της Άλμπα! (videos)

2022-10-21T21:11:44+00:00 2022-10-21T23:15:39+00:00.

21/Oct/22 21:11

Μετά από ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι η Αναντολού Εφές “λύγισε” στην Πόλη με 78-74 την Άλμπα Βερολίνου και την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα φέτος στην Ευρωλίγκα.

Η Άλμπα Βερολίνου πραγματοποίησε και πάλι παρά τις απουσίες μία εξαιρετική εμφάνιση, όμως στην Πόλη τα δεδομένα είναι διαφορετικά και η Εφές τον Μίτσιτς – Κλάιμπερν την ανάγκασε στο τέλος στην πρώτη της ήττα με 78-74.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Εφές ανέβασε το ρεκόρ της στο 2-2 και θα αντιμετωπίσει τη Φενέρ στις 28 του μήνα στην έδρα της, ενώ η Άλμπα με 3-1 θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Βαλένθια (27/10).

Ματσάρα στο πρώτο μέρος και προβάδισμα για Εφές!

Γρήγορο ρυθμό και υψηλό σκορ είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του, με την Εφές να προηγείται με 13-10 (στο 4′) παίρνοντας 11 πόντους από Κλάιμπερν – Μίτσιτς (6 και 5). Οι δύο ομάδες είχαν 7/9 τρίποντα μαζί και το σκορ ήταν ισόπαλο στο 20-20 (στο 8′), ενώ η πρώτη περίοδος έληξε με 23-22 για την Άλμπα με τον Κουμάτζε να έχει 8 πόντους και 2 μπλοκ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί συνέχισαν την εξαιρετική τους εικόνα στο παρκέ και με σερί 7-0 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +8 (30-22 στο 12′). Με τους Μπομπουά – Μ’ Μπαγέ και 7/13 τρίποντα η Εφές προσπέρασε με 39-35 (στο 17′) με επιμέρους σκορ 17-5 και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 41-37 μετά από 2/2 βολές του Μίτσιτς (12π.).

Τρομερό και το δεύτερο ημίχρονο και… “θρίλερ” στο τέλος!

Το δεύτερο ημίχρονο στην Πόλη ξεκίνησε με την Εφές να κάνει γρήγορο επιμέρους σκορ 7-2 και να προηγείται για πρώτη φορά στο ματς με +9 (48-39 στο 12′) και έδειχνε να επιβεβαιώνει και στην πράξη, ότι είναι φαβορί για τη νίκη.

Η Άλμπα με ένα εκπληκτικό σερί 16-0 και τον Μπλατ να έχει 12 πόντους με 4/6 τρίποντα έκανε την ανατροπή σε 55-48 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους Τούρκους να μειώνουν σε 60-58 με δικό τους επιμέρους σκορ 10-5.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Μπομπουά έβαλε μπροστά την Εφές με 67-65 στο 33ο λεπτό σε ένα εκπληκτικό ντέρμπι. Στο 35′ ο Προσίντα με το δεύτερο του τρίποντο ισοφάρισε σε 70-70 με την Άλμπα να δείχνει τρομερά ψυχικά αποθέματα. Στο τελευταίο τρίλεπτο Μίτσιτς και Κλάιμπερν έκαναν το 74-70 για τους γηπεδούχους, ενώ ο Πολονάρα στο 1:40 έβαλε μπροστά με +6 (78-72) την Εφές.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι δραματικά και οι Πρωταθλητές Ευρώπης πανηγύρισαν τη σημαντική νίκη με 78-74.

Που κρίθηκε: Στο 35′ η Άλμπα ισοφάρισε σε 70-70, όμως η Εφές με επιμέρους σκορ 8-2 σε περίπου 3′ λεπτά προηγήθηκε με 78-72 και “καθάρισε” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μίτσιτς με 20 πόντους, 11 ασιστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ, ενώ ο Κλάιμπερν είχε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 41-37, 58-60, 78-74

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 10, Μπράιαντ 5, Γκαζί, Κλάιμπερν 16, Αρνά, Τουντσέρ, Πλάις 8, Μίτσιτς 20, Μ’Μπαγέ 8, Πολονάρα 5, Ζίζιτς 2, Ντάνστον 4

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Προσίντα 8, Μαχόφσκι, Ντέλοου 5, Βέτζελ 2, Μάτισεκ, Σνάιντερ 5, Ολίντε 4, Κουμάτζε 12, Σίκμα 6, Λάμερ 2, Μπλατ 15, Ζουσμάν 15