Ρέαλ: Με σούπερ Ντεκ “λύγισε” τον Ερυθρό Αστέρα για την πρώτη νίκη στη Μαδρίτη (videos)

2022-10-21T22:49:45+00:00 2022-10-22T01:34:06+00:00.

21/Oct/22 22:49

Η Ρεάλ Μαδρίτης αν και δυσκολεύτηκε αρκετά από τον Ερυθρό Αστέρα, πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της με 72-56 στην Ευρωλίγκα.

Επιστροφή στις ευρωπαϊκές νίκες για τη “Βασίλισσα” μετά τις ήττες από Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός, καθώς με 72-56 στη Μαδρίτη “λύγισε” τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Ερυθρό Αστέρα μέχρι και το 37′, με πρωταγωνιστές τους Ντεκ και Τάβάρες.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ρεκόρ 2-2 μετά την πρώτη της εντός έδρας νίκη και θα αντιμετωπίσει στην έδρα της τη Βίρτους (27/10), ενώ ο Αστέρας απομένει χωρίς νίκη (0-4) και θα φιλοξενήσει στο Βελιγράδι (28/10) την Μπάγερν που επίσης έχει 0/4.

Στο +9 η Ρεάλ στο ημίχρονο με σούπερ άμυνα

Πολύ συγκεντρωμένη μπήκε η Ρεάλ στο ματς και προηγήθηκε με 10-4 (στο 5′), αλλά και με +11 για πρώτη φορά (21-10 στο 9′). Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στο μεγαλύτερο της σημείο (25-10) και τον Αστέρα να παρουσιάζει κακή εικόνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διψήφια διαφορά δεν μπορούσε να μειωθεί δραστικά και η Βασίλισσα διατηρούσε εύκολα ένα σημαντικό +13 (31-18 στο 15′). Η διαφορά πήγε ξανά στους 15 (37-22 στο 17′) με τον Κορνελί να έχει 7 πόντους και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Αστέρα να μειώνει σε 39-30.

Το “καθάρισε” στο τελευταίο τρίλεπτο η “Βασίλισσα”

Το δεύτερο ημίχρονο στη Μαδρίτη ξεκίνησε με τους Σέρβους να κάνουν επιμέρους σκορ 9-3, τον Βιλντόζα να φτάνει τους 8 πόντους και το σκορ να γίνεται 42-39 (στο 23′). Η “Βασίλισσα” αντέδρασε με δικό της επιμέρους σκορ 8-2 και πέρασε ξανά μπροστά με +9 (50-41 στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 54-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το σκληρό μπασκετικό ξύλο συνεχιζόταν με το σκορ να γίνεται 57-50 στο 35ο λεπτό. Δύο λεπτά πριν το φινάλε η Ρεάλ τελείωσε το ματς με ένα καθοριστικό επιμέρους σκορ 12-4 και πέρασε μπροστά με 69-54. Στο τέλος οι Ισπανοί πήραν την πολυπόθητη νίκη με 72-56.

Που κρίθηκε: Στο 35′ οι Σέρβοι μείωσαν σε 57-50, όμως οι Μαδριλένοι με επιμέρους σκορ 12-4 στο 38΄προηγήθηκαν με 69-54 και “κλείδωσαν” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ντεκ είχε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο και έκανε τη διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 39-90, 54-44, 72-56

Ρεάλ (Ματέο): Κοζέρ 2, Αμπάλντε 6, Χεζόνια, Σέρχι 6, Ντεκ 12, Πουαριέ 5, Κορνελί 7, Ταβάρες 10, Γιουλ, Γιαμπουσέλε 11, Ν’Ντιαγέ, Μούσα 13

Ερυθρός Αστέρας (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 7, Βιλντόζα 10, Λαζάρεβιτς 2,Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 8, Ντόμπριτς 8, Ραντούλιτσα, Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 2, Πετρούσεφ, Μπέντιλ 17