Μπασκόνια – Ολυμπιακός 92-97: Αήττητος σκορπάει ΤΡΟΜΟ σε όλη την Ευρώπη

2022-10-21T22:28:41+00:00 2022-10-21T23:34:58+00:00.

21/Oct/22 22:28

Ο Ολυμπιακός πέρασε ΚΑΙ από τη Βιτόρια, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να επικρατεί της Μπασκόνια με 97-92 και να κάνει το 4/4 στην φετινή Ευρωλίγκα.

Του Αχιλλέα Μαυροδόντη / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός επιβίωσε και στην Βιτόρια!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε της Μπασκόνια με 97-92 και έκανε το 4/4, ενώ αυτό ήταν το τρίτο “διπλο” μέσα στην Ισπανία!

Τα πάντα κρίθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός επέστρεψε από το -9 του 30′ και πήρε τη νίκη, χάρη στον κομβικό Κώστα Σλούκα.

Ο γκαρντ του Ολυμπιακού είχε 20 πόντους, με τους 16 εξ αυτών στο τέταρτο δεκάλεπτο, όντας ο παίκτης κλειδί για την επικράτηση των ερυθρόλευκων.

Εκτός του “Σλούκι Λουκ”, σπουδαίος ήταν και ο Σάσα Βεζένκοφ με 26 πόντους, ενώ κομβικοί ήταν επίσης οι Λαρεντζάκης (11π.) και Ουόκαπ (8π., 8ασ.).

Για τη Μπασκόνια, 16 είχρ ο Κότσαρ και 15 ο Σεντεκέρσκις.

Η εξέλιξη:

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παιχνίδι με σπασμένα φρένα! Οι Ερυθρόλευκοι πίεσαν στην άμυνα, αναγκάζοντας τους Βάσκους σε πολλά λάθη, ενώ ΜακΚίσικ (10π.) και Βεζένκοφ (8π.) έκαναν ό,τι ήθελαν κόντρα στην αντίπαλη άμυνα. Η διαφορά έφρασε στους 18 (8-26, 8’), με το δεκάλεπτο να κλείνει εν τέλει στο 16-32

Η Μπασκόνια σταδιακά ανέβασε την απόδοσή της, την ώρα που ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε το δρόμο για το καλάθι με την ίδια ευκολία. Η διαφορά έπεσε μετά από πολλή ώρα κάτω από τους 10 (31-40, 14’). Ο Μπόλομπόι έκανε το 31-42, όμως η Μπασκόνια απάντησε με ένα 16-0 για το 47-42 του ημιχρόνου

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικό για τους Βάσκους, με τα τρίποντα να τους ξεκλειδώνουν και να βάζουν δύσκολα στον Ολυμπιακό. Μετά από μια τεχνική ποινή (Μπαρτζώκας) και ένα αντιαθλητικό φάουλ (ΜακΚίσικ), η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (67-57, 25’), όμως ο ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ Σάσα Βεζένκοφ ήταν εκεί για το 67-63 (28’). Η Μπασκόνια βρήκε ξανά τα πατήματά της και χτύπησε στο πικ εν ρολ, με τον Ολυμπιακό να υπολείπεται έτσι με 9 στο δεκάλεπτο (74-65).

Ο Σλούκας και ο Λαρεντζάκης βρήκαν λύσεις σε άμυνα και επίθεση για τον Ολυμπιακό, με τη διαφορά να μειώνεται στους 2 (74-72, 31’). Πέντε πόντοι του Σλούκα και ένα καλάθι του Φαλ έκαναν το σκορ 74-79 και ανέβασαν το σερί στο 0-14 (32’), με τον Ολυμπιακό να έχει πάρει πλέον τον έλεγχο του αγώνα. Η Μπασκόνια βρήκε σκορ και μείωσε στο καλάθι (81-83, 36’) και παρά τις βολές του Σλούκα, η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (84-85, 37′). Φαλ και Λαρεντζάκης ήταν εκεί για το 84-89 (38′), όμως ο Χάουαρντ με το πρώτο του τρίποντο μείωσε στο δίποντο (87-89). Ο Σλούκας έκανε το 87-91, η Μπασκόνια αστόχησε σε συνεχόμενες επιθέσεις και ο αριστερόχειρας γκαρντ του Ολυμπιακού ήταν και πάλι εκεί για το 87-93 (39′). Ο Χόμς μείωσε με ένα τρελό τρίποντο (90-93), όμως ο Ουόκαπ με 2/2 βολές έκανε το 90-95, στα 8” για το τέλος και ο Λαρεντζάκης με άλλες δύο έκανε το τελικό 92-97.

Παίκτης κλειδί:

Ο Κώστας Σλούκας είχε 20 πόντους, με τους 16 εξ αυτών να είναι στην τέταρτη περίοδο.

Πού κρίθηκε:

Η τέταrτη περίοδος ήταν κομβική για το παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα επιμέρους 18-32 και να παίρνει τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-32, 47-42, 74-65, 92-97.

Μπασκόνια (Πενιαρόγια): Χάουαρντ 11 (1/7 τρίποντα), Ραϊέστε 4 (3 ριμπάουντ), Σεντεκέρσκις 15 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 12 (2), Τόμπσον 9 (3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 λάθη), Κότσαρ 16 (7/8 δίποντα, 2/3 βολές), Κοστέλο 6 (0/3 τρίποντα), Γκεντράιτις 7 (1), Χομς 12 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κούρουτς.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 8 (0/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Κάναν 5 (1/4 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 11 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ, ασίστ), Σλούκας 20 (4/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ασίστ), Βεζένκοφ 26 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 4 (2 λάθη), ΜακΚίσικ 12 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή).