Βαλένθια: Νίκησε την Άλμπα και έρχεται στο ΣΕΦ (videos)

2022-10-27T22:37:38+00:00 2022-10-27T23:06:29+00:00.

27/Oct/22 22:37

Η Βαλένθια νίκησε την Άλμπα με 87-73, λίγες ημέρες πριν το ματς της στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό (4/11).

Στο 2-3 ανέβηκε η Βαλένθια μετά το 87-73 κόντρα στην Άλμπα, για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το ματς ήταν υπόθεση των Ισπανών από την αρχή μέχρι το τέλος, με τους Γερμανούς να ”πέφτουν” στο 3-2 με δεύτερη σερί ήττα.

Για την έκτη αγωνιστική, η Βαλένθια φιλοξενείται από τον Ολυμπιακό (4/11), ενώ η Άλμπα από τη Ζαλγκίρις (4/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: To ματς ξεκίνησε πολύ καλά και για τις δύο ομάδες, με την Βαλένθια να έχει μικρό προβάδισμα στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 23-20.

Η κατάσταση (και η διαφορά) ξέφυγε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 27-19 σε εκείνο το διάστημα, για να φτάσουμε στο +11 των γηπεδούχων στο ημίχρονο (50-39).

Το ματς ουσιαστικά κρίθηκε στη τρίτη περίοδο, με τους Ισπανούς να έχουν σε… κέφια τον Τζόουνς, για το +17 (72-55) μετά από 30′ παιχνιδιού.

Η διαφορά πήγε ακόμα και στους 19 (84-65), την ώρα που οι Γερμανοί ολοκλήρωσαν το ματς χωρίς να έχουν προηγηθεί ούτε μία φορά, για το τελικό 87-73.

Πού κρίθηκε: Το 50-39 του ημιχρόνου από το 23-20 στο 10′

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς με 20 πόντους-8 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-39, 72-55, 87-73

Βαλένθια: Κλαβέρ 7, Πουέρτο 6, Πρέπελιτς 3, Πραντίγια 2, Ουέμπ 3, Λόπεζ-Αροστέγκι 7, Τζόουνς 20, Βαν Ρόσομ 6, Ράντεμπο 5, Ντούμπλιεβιτς 16, Χιμένεζ, Αλεξάντερ 12

Άλμπα: Προσίντα 9, Μαστόβσκι, Ντίλοου 6, Ουέτζελ 2, Σούλτε, Ολίντε 15, Κουμάντζι 15, Ραπίκε, Σίκμα 5, Λάμερς 9, Μπλατ 6, Ζούσμαν 6