Μπαρτσελόνα: “Στραγγάλισε” τη Μιλάνο και επέστρεψε στις νίκες! (videos)

2022-10-28T22:16:01+00:00 2022-10-28T23:37:46+00:00.

28/Oct/22 22:16

Η Μπαρτσελόνα με εκπληκτική αμυντική λειτουργία “πάτησε” τη Μιλάνο στο “Palau” με 74-56 και επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα με εμφατικό τρόπο.

Επιστροφή στις νίκες στην Ευρωλίγκα για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία παίζοντας εξαιρετική άμυνα για σχεδόν 30 λεπτά κόντρα στη Μιλάνο, πανηγύρισε μία μεγάλη και σημαντική νίκη με 74-56.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην κατάταξη με ρεκόρ 3-2 και η Μπαρτσελόνα στην 6η αγωνιστική θα υποδεχθεί την αήττητη Φενέρ (4/11) και η Μιλάνο θα παίξει στο “Forum” στις 3/11 με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Σούπερ άμυνα και +14 για Μπάρτσα στο ημίχρονο

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Μιλάνο και προηγήθηκε με 8-2 (στο 3′), με τον Ντέιβις να σκοράρει 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι με 7/9 δίποντα και επιμέρους σκορ 12-4 πήραν το προβάδισμα με 14-12 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με το ισόπαλο 21-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα έλεγχε το ρυθμό και πέρασε μπροστά με 29-24 στο 15ο λεπτό, ενώ το προβάδισμα της έφτασε και το +11 (37-26 στο 18ο λεπτό). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-29 και τον Τόμπι να έχει 13 πόντους και 5 ριμπάουντ κάνοντας τη διαφορά!

Το “καθάρισε” στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάρτσα

Το δεύτερο ημίχρονο στο “Palau” ξεκίνησε με την Μπάρτσα να είναι ακόμα πιο σκληρή αμυντικά και αφήνοντας χωρίς πόντο για 4′ λεπτά τη Μιλάνο προηγήθηκε με +17 (46-29 στο 24′). Η διαφορά πήγε και στο +21 (55-34 στο 27′) με καταλανικό επιμέρους σκορ 12-5 και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 61-41 μετά από buzzer beater κάρφωμα του Παουλί!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο όλα είχαν κριθεί και οι μπλαουγκράνα είχαν ανοίξει το rotation τους με το σκορ να είναι 64-43 στο 33ο λεπτό. Στο 37′ η Μιλάνο ήταν πίσω με 70-49 και στο τέλος γνώρισε τη δίκαιη ήττα με 74-56.

Που κρίθηκε: Στην άμυνα της Μπαρτσελόνα η οποία υποχρέωσε τη Μιλάνο να σκοράρει μόλις 56 πόντους με 19/40 σουτ (4/20 τρίποντα), 12 ασίστ, 13 λάθη, ενώ έχασε και τα ριμπάουντ με 40-30.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμπι έκανε σπουδαίο ματς με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 μπλοκ, ενώ ξεχώρισε και ο Σατοράνσκι με 9 πόντους (3/3 σουτ, 3/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 43-29, 61-41, 74-56

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Παουλί 4, Σανλί 4, Βέσελι 7, Κάλινιτς 6, Σατοράνσκι 9, Λαπροβίτολα 5, Αμπρίνες 5, Χίγκινς 11, Τόμπι 13, Γιοκουμπάιτις 3, Νάτζι 7

Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις, 18 Τόμας, Πάνγκος5, Τονούτ 5, Μέλι 2, Μπάρον 7, Ρίτσι, Χολ 7, Αλβιτί, Χάινς 6, Ντατόμε 1, Βόιγκτμαν 5