Παναθηναϊκός – Παρτιζάν: Δεν σεβάστηκε τον εαυτό του στην αρχή, δεν τον σεβάστηκαν μετά και νέα ήττα

2022-11-03T22:37:00+00:00 2022-11-03T23:25:13+00:00.

03/Nov/22 22:37

Ο Παναθηναϊκός πήγε για μία τρομερή ανατροπή, αλλά η Παρτιζάν έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 89-91, σε ένα επεισοδιακό ματς.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Γύρισε από το -18, αλλά…

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα φοβερό δεύτερο ημίχρονο και έφτασε πολύ κοντά σε μία ακόμα πιο φοβερή ανατροπή, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 89-91.

Το αγωνιστικό πέρασε σε δεύτερη μοίρα στο 37′, όταν το ματς διεκόπη για 10′, με αντικείμενα να πέφτουν στο παρκέ.

Ο Πάντερ των 29 πόντων μόλις είχε κάνει το 78-88 με μεγάλο τρίποντο, όταν φάνηκε πως πανηγύρισε το εν λόγω καλάθι μπροστά στους φιλάθλους με… περίεργο τρόπο.

Η επίμαχη φάση, που έφερε την αγανάκτηση των φιλάθλων ήρθε στο -3:43′ και με το σκορ στο 78-84, όταν ο Μπέικον (17 πόντοι) αστόχησε σε κάρφωμα, αλλά φάνηκε στο ριπλέι πως ο Έξουμ είχε κάνει φάουλ.

Ο Ράντονιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή αμέσως μετά, με τον Άντζουσιτς να κάνει το 78-85 με 1/1 βολή, πριν έρθει το σουτ του Πάντερ.

Οι πράσινοι, δικαίως, έχουν πολλά παράπονα από τη διαιτησία, με τις αποφάσεις των διαιτητών ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο να βρίσκονται στο επίκεντρο.

Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα του Παναθηναϊκού του 1-5 και δεύτερη σερί εντός έδρας (0/3 στο ΟΑΚΑ), ενώ αντίθετα ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη της Παρτιζάν του 3-3.

Όλα αυτά, στην επιστροφή των Ομπράντοβιτς και Παπαπέτρου στο ΟΑΚΑ, με τους δυο πρώην ”πράσινους” να καταχειροκροτούνται.

Για την έβδομη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τη Μπασκόνια (11/11), ενώ η Παρτιζάν επιστρέφει στην Ελλάδα για το ματς με τον Ολυμπιακό (10/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Παρτιζάν ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε με 2-13, με τον Πάντερ (14 πόντοι) να μοιάζει ασταμάτητος. Ο Μπέικον σκόραρε με 2/2 βολές, οι ”πράσινοι” χρειάστηκαν 5′ για εύστοχο σουτ, αλλά οι Σέρβοι είχαν 13/17 σουτ στη πρώτη περίοδο, για το 16-31 με το ”τριφύλλι” να έχει 6/18 σουτ.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν πιο αποφασισμένοι και με καλύτερη κυκλοφορία και άμυνα μείωσαν σε 28-37, με τη Παρτιζάν να έχει, πάντως, τον πρώτο λόγο. Το μοτίβο δεν άλλαξε (35-44), πριν… αναλάβει πάλι ο Πάντερ για το 36-51 στο 19′, πριν ο Παναθηναϊκός μειώσει σε 41-51 και τον Έξουμ ”υπογράψει” το 41-54.

Ο Μπέικον βγήκε ορεξάτος και μείωσε σε 48-54, με τον Ουόλτερς να είναι απόλυτα επιδραστικός (57-58 στο 25′), την ώρα που η Παρτιζάν έδειξε αποπροσανατολισμένη με μόλις 4 πόντους. Λεζόρ και Άντζουσιτς ”αφύπνισαν” τη Παρτιζάν (57-65), αλλά ο Παναθηναϊκός επέμεινε και έκλεισε τη τρίτη περίοδο στο 64-68.

Το ματς είχε γίνει ντέρμπι με το 68-70 στο 32′, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να πάρει το προβάδισμα. Μάλιστα, η Παρτιζάν πήγε στο 73-83 (35′) με Έξουμ και Πάντερ. Το παιχνίδι έμελλε να διακοπεί για 10′ μετά τα αντικείμενα που έπεσαν στο παρκέ, με τον Άντζουσιτς να έχει 2/2 βολές στο -5” για το 87-91, πριν το τελικό 89-91.

Πού κρίθηκε: Στο 37′ (78-84), ο Μπέικον κόπηκε με φάουλ από τον Έξουμ, αλλά το challenge δεν άλλαξε τη γνώμη των διαιτητών. Ο Ράντονιτς δέχθηκε τεχνική ποινή και ο Πάντερ έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 78-88. Κομβικές και οι 2/2 βολές του Άντζουσιτς στο -5” για το 87-91.

Παίκτης-κλειδί: Ο Πάντερ ήταν εξαιρετικός με 29 πόντους με 10/17 σουτ και 4 ασίστ. Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ο Μπέικον με 17 πόντους -στο ντεμπούτο του- και ο Ουόλτερς επίσης με 17.

Τα δεκάλεπτα: 16-31, 41-54, 64-68, 89-91

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π. 3, Ουόλτερς 17, Λι 4, Παπαγιάννης 10, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 14, Μπέικον 17, Καλαϊτζάκης Γ., Πονίτκα 12, Γκριγκόνις 9, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 3

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 13, Κοπριβίτσα, Πάντερ 29, Παπαπέτρου 2, Έξουμ 12, Γκλας, Λεζόρ 15, Μάνταρ 10, Γιοβάνοβιτς, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 10