Πονίτκα: “Ο Πάντερ μας κατέστρεψε και δεν είχαμε απαντήσεις”

2022-11-03T23:59:09+00:00 2022-11-03T23:59:09+00:00.

03/Nov/22 23:59

Στη ζημιά που έκανε στον Παναθηναϊκό ο Κέβιν Πάντερ στο ματς με την Παρτιζάν Βελιγραδίου στάθηκε μιλώντας στη Νova ο Ματέους Πονίτκα.

Ο Παναθηναϊκός δεν κέρδισε ούτε στην 6η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, αφού ηττήθηκε με 91-89 από την Παρτιζάν Βελιγραδίου στο ΟΑΚΑ και μετράει τέσσερις σερί ήττες και 0/3 στην έδρα του.

Ένας από τους λίγους παίκτες του τριφυλλιού που ξεχώρισαν πέρα απόν τον “πρωτάρη” Μπέικον και τον εξαιρετικό Ουόλτερς, ήταν ο διεθνής Πολωνός γκαρντ/φόργουορντ Ματέους Πονίτκα.

Ο Πονίτκα σε 27:45 παρουσίας στο παρκέ είχε 12 πόντους με 4/6 σουτ και 4/6 βολές, ενώ για ένα ακόμα παιχνίδι έκανε τα πάντα για την ομάδα του με 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 18 PIR.

Μετά το ματς μιλώντας στην κάμερα της ΝOVA ο Ματέους Πονίτκα στάθηκε στο κακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στην άμυνα, στον Κέβιν Πάντερ που σκόραρε 29 πόντους, αλλά και στο πράσινο come back του δεύτερου μέρους.

Αναλυτικά τι είπε:

“Στην πρώτη περίοδο δεχθήκαμε 31 πόντους. Ο Πάντερ σκόραρε σχεδόν 30 πόντους και μας κατέστρεψε και δεν είχαμε απαντήσεις. Γυρίσαμε το ματς στο δεύτερο ημίχρονο και παίξαμε καλύτερη”.