H Μπαρτσελόνα πήρε το ντέρμπι: Αήττητο ήταν και πάει για την Φενέρ!

2022-11-04T22:31:06+00:00 2022-11-04T23:35:48+00:00.

04/Nov/22 22:31

Η Μπαρτσελόνα πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Φενέρ με 81-80.

Έπρεπε να φτάσει έκτη αγωνιστική, για να ηττηθεί για πρώτη φορά στην Ευρωλίγκα η Φενέρ.

Η Μπαρτσελόνα ήταν καλύτερη και έφτασε στην επικράτηση με 81-80, για το δικό της 4-2.

Η ομάδα του Ιτούδη επέστρεψε από το -16, αλλά ο Κάλινιτς έβαλε μεγάλο τρίποντο στο -36”, για να δώσει τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ο Λαπροβίτολα έκανε μεγάλο ματς με 26 πόντους, την ώρα που οι σκόρερς (Ουίλμπεκιν, Έντουαρντς) του Ιτούδη δεν ήταν σε καλό βράδυ, με τον Μότλεϊ να φτάνει τους 23.

Για την έβδομη αγωνιστική, η Μπαρτσελόνα φιλοξενείται από τη Μακάμπι (10/11, 21:05), ενώ η Φενέρ υποδέχεται τον Ερυθρό Αστέρα (10/11, 19:00).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Φενέρ πάτησε καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς, με τους Καλάθη-Μότλεϊ να βγαίνουν μπροστά (13-17). Η Μπαρτσελόνα έβγαλε αντίδραση με τον Λαπροβίτολα κυρίως και μάλιστα πέρασε και μπροστά στο σκορ στο φινάλε της πρώτης περιόδου με 21-19.

Το μοτίβο δεν άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα, έστω και σε μικρές τιμές, με τον Λαπροβίτολα να συνεχίζει… ακάθεκτος, για το 37-32 στο 19′. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 39-36 στο ημίχρονο.

Η Φενέρ ”τα έσπασε” από το τρίποντο (1/13), ο Λαπροβίτολα συνέχισε στο ίδιο επίπεδο και έτσι η διαφορά δεν άργησε να φτάσει σε διψήφια επίπεδα, με το 60-44 να ”μιλάει” μόνο του. Έτσι, η ισπανική ομάδα κατάφερε να ”χτίσει” μία καλή διαφορά (62-49) εν όψει τέταρτης περιόδου.

Η Φενέρ έβλεπε συνεχώς τη πλάτη της Μπαρτσελόνα και έκανε την ύστατη προσπάθειά της. Κατάφερε να μπει ξανά στο ματς με το 78-76 στο -55”, με τον Κάλινιτς να σκοράρει στο -36” για το 81-76, σουτ που αποδείχθηκε νίκης, με το τελικό 81-80 να δίνει τη νίκη στη Μπαρτσελόνα.

Πού κρίθηκε: Στο τρίποντο του Κάλινιτς στο -36” και με το σκορ στο 78-76.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαπροβίτολα είχε 26 πόντους-7 ασίστ και ξεχώρισε.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-36, 62-49, 81-80

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Πάουλι, Σανλί 6, Βέσελι 4, Κάλινιτς 14, Σατοράνσκι 2, Λαπροβίτολα 26, Αμπρίνες 1, Χίγκινς 3, Τόμπι 13, Γιοκουμπάιτις 8, Ναντζί 4

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 23, Μπίρσεν 2 Χέιζερ 6, Ουίλμπεκιν 6, Έντουαρντς 2, Μαχμούτογλου 11, Χέιζ 3, Πιερ, Γκούντουριτς 11, Μπούκερ 4, Καλάθης 8