Ζαλγκίρις – Άλμπα: ΕΔΩ είναι Κάουνας!

2022-11-04T20:59:53+00:00 2022-11-04T23:33:22+00:00.

04/Nov/22 20:59

Η Ζαλγκίρις έκανε μια επική ανατροπή και έφτασε στη νίκη απέναντι στην Άλμπα με 88-81!

Η Ζαλγκίρις βρέθηκα ακόμα και στο -20 (17’), όμως στο τέλος έκανε την ανατροπή με όπλο την άμυνά της, έβαλε μεγάλα σουτ με τον Ουλάνοβας και έφτασε στη νίκη με +7.

Ο έμπειρος γκαρντ είχε 21 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Έβανς και από 14 οι Μπραζντέικις και Μπιτς για τη Ζαλγκίρις.

Ο Σμιθ είχε 14 πόντους για την Άλμπα, ενώ 12 πρόσθεσε ο Ταμιρ Μπλατ, με 8 ασίστ.

Η εξέλιξη:

Σαρωτική ήταν η Άλμπα στην αρχή του αγώνα, παίρνοντας τον έλεγχο και φτάνοντάς αρχικά στο +12 (25-13, 10′) και στο +20 (43-23, 17′ λεπτό), δείχνοντας πως ελέγχει απόλυτα τον αγώνα. Όμως όχι…

Η Ζαλγκίρις μείωσε στους δώδεκα στο τέλος του ημιχρόνου (44-32) και στους 7 στο 30′ (61-54), με την τελευταία περίοδο να είναι ΘΡΙΛΕΡ! Η Ζαλγκίρις με όπλο τον Ουλάνοβας επέστρεψε και πήρε τον έλεγχο, με τον Λιθουανό να μοιάζει ασταμάτητος και να συνεχίζει με σπασμένα φρένα μέχρι το τέλος, φτάνοντας στη νίκη με 88-81.