Η Μπαρτσελόνα πήρε μπροστά και έβαλε τέλος στο αήττητο της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ! (videos)

2022-11-10T22:08:29+00:00 2022-11-10T23:51:17+00:00.

10/Nov/22 22:08

Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστές τους Λαπροβίτολα, Σατοράνσκι και Χίγκινς “άλωσε” το Τελ Αβίβ με 86-79 και έβαλε τέλος στο εντός έδρας αήττητο της Μακάμπι στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βρίσκεται σε καλή κατάσταση και παίζοντας εξαιρετική άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο στο Τελ Αβίβ κέρδισε τη Μακάμπι με 86-79, για την τρίτη σερί της νίκη στην Ευρωλίγκα και για την πρώτη εντός έδρας των παικτών του Όντεντ Κάτας.

Αναλυτικά τα στατιστικά ΕΔΩ

Πέρα από τον Λαπροβίτολα μεγάλο ματς για τους μπλαουγκράνα έκαναν και οι Σατοράνσκι – Χίγκινς, ενώ για τη Μακάμπι προσπάθησαν ο Μπράουν και ο Μπόλντουϊν που αποβλήθηκε με 5 φάουλ.

Πλέον η Μπαρτσελόνα έχει ρεκόρ 5-2 και φιγουράρει στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ η Μακάμπι έμεινε μία νίκη πίσω με ρεκόρ 4-3.

Ματσάρα από το πρώτο μέρος στο Τελ Αβίβ

Κλειστό, αλλά με καλό ρυθμό ήταν το ματς στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 11-11 (στο 5′) και τον Λαπροβίτολα να έχει ήδη 6 πόντους. O Αργεντινός με 3/4 τρίποντα έβαλε μπροστά την ομάδα του με 17-15 (στο 7′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 23-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ντέρμπι καλά κρατούσε με τις δύο ομάδες να είναι στο 30-30 (στο 14′) και τον Μπάλντουϊν να φτάνει τους 9 πόντους για τη Μακάμπι. Οι άμυνες κυριαρχούσαν, όπως και η αστοχία των ομάδων και οι γηπεδούχοι με σερί πόντους του Μπράουν πέρασαν μπροστά με 36-32 (στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 43-40 μετά από buzzer beater τρίποντο του Μπόνζι Κόλσον!

Το πήρε στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάρτσα

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με τη Μακάμπι να μπαίνει πιο δυνατά στο παρκέ και να προηγείται για πρώτη φορά με +6 (50-44 στο 23′). Μέσα σε δύο λεπτά (25′) Λαπροβίτολα (6/8 τρίποντα, 18π.) και Κάλινιτς έφεραν σερί 10-0 και έβαλαν μπροστά την Μπάρτσα με 54-50.

Η Μακάμπι μείωσε σε 56-54 (στο 28′), αλλά οι Καταλανοί έλεγχαν το ρυθμό και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να μειώνουν σε 62-61.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έλεγχε το ματς και ήταν μπροστά με 70-62 στο 34ο λεπτό. Ο Χίγκινς με ένα ακόμα τρίποντο στο 35ο λεπτό έστειλε στο +11 (73-62) την Μπάρτσα και την έχρισε μεγάλο φαβορί για τη νίκη.

Τρία λεπτά πριν το τέλος οι Καταλανοί διατηρούσαν ένα κομβικό +11 (78-67) και στο φινάλε πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη με 86-79.

Που κρίθηκε: Η Μπαρτσελόνα μπήκε προηγούμενη στο τέταρτο δεκάλεπτο με 62-61 και με επιμέρους σκορ 11-1 προηγήθηκε με 73-62 στο 35′ διαφορά που δεν έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Λαπροβίτολα ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους (6/12 τρίποντα), 2 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν ο Σατοράνσκι με 9 πόντους, 6 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Χίγκινς με 15 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 43-40, 61-62, 79-86

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 8, Μπράουν 18, Μπόλντουϊν 16, Μάρτιν 2, Πνίνι , ΝτιΜπαρτολομέο 8, Χίλιαρντ, Κοέν, Χόλινς 2, Πόιθρες 10, Νίμπο 9, Κόλσον 6

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα, Παουλί, Σανλί 4, Βέσελι 6, Κάλινιτς 5, Σατοράνσκι 9, Λαπροβίτολα 19, Αμπρίνες 13, Χίγκινς 15, Τόμπι 14, Γιοκουμπάιτις 1, Νάτζι