Παναθηναϊκός: Απολαυστικός, “έλιωσε” τη Μπασκόνια κι έδειξε για τί είναι ικανός

2022-11-11T22:33:56+00:00 2022-11-12T01:31:19+00:00.

11/Nov/22 22:33

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΠΑΟ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI)

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, μετά το 98-83 κόντρα στη Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, κάνοντας μία εξαιρετική εμφάνιση.

Tου Βαγγέλη Παπαδημητρίουinfo@eurohoops.net

Αρνητικό σερί ήταν και πάει!

Ο Παναθηναϊκός έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ και έφτασε έτσι στη νίκη με 98-83 απέναντι στη Μπασκόνια, για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι Βάσκοι έβαλαν δύσκολα στους πράσινους, αλλά η τρίτη περίοδος (29-16) ήταν κομβική για την έκβαση του αγώνα.

Μποντιρόγκα: Καταχειροκροτήθηκε στο ΟΑΚΑ πριν το “Παναθηναϊκός-Μπασκόνια”

Μετά από τέσσερις σερί ήττες, οι νικητές -στη πρώτη φετινή νίκη στο ΟΑΚΑ- βρίσκονται πλέον στο 2-5, ενώ οι ηττημένοι ”έπεσαν” στο 4-3.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Ουίλιαμς (16 πόντοι), Μπέικον (16 πόντοι), Γκριγκόνις (13 πόντοι), Παπαγιάννη (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ), Πονίκτα (15 πόντοι) και Ουόλτερς (9 πόντοι, 7 ασίστ) παρά τις αρκετές χαμένες βολές (20/29).

Για την όγδοη αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Φενέρ (18/11), ενώ η Μπασκόνια από τη Μονακό (18/11).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε καλύτερα με 6-12 και 5/6 σουτ στο 4′, αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός προσπέρασε (17-12) με σερί 11-0, βγάζοντας συνεχόμενες άμυνες. Οι Ισπανοί έκαναν λάθη και δεν σκόραραν για 3′, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν σκορ και στη συνέχεια, για το 22-18 στη πρώτη περίοδο.

Οι ”πράσινοι” προηγήθηκαν με 25-21, όμως οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση (25-27). Και δεν έμειναν εκεί, με τον Χάουαρντ να κάνει το 30-36. Η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο του ματς ξανά, ακόμα κι έτσι ο Παναθηναϊκός δεν άφησε την διαφορά να ξεφυγεί, για το 38-43 του ημιχρόνου.

Ο Κότσαρ έκανε το 38-45, με τους γηπεδούχους να βγάζουν ενέργεια και να ”γράφουν” το 43-48 στο 25′ με τον Ουόλτερς. Ο Λι και γενικά το τρίποντο μπήκαν στην εξίσωση, πάντα μαζί με την ασφυκτική άμυνα και έτσι φτάσαμε στο 62-52, με τους ”πράσινους” να μπαίνουν στη τέταρτη περίοδο με +8 (67-59).

Το 71-62 έδειχνε τη φυσική ροή του ματς, με τον Γκριγκόνις να δείχνει τον δρόμο για το 77-66. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει για τα καλά το προβάδισμα (81-69). Το ματς έδειχνε να έχει τελειώσει, μετά και το 85-70 στο 36′, με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, για το τελικό 98-83.

Πού κρίθηκε: Στη τρίτη περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να δέχεται 16 πόντους και να σκοράρει 29, κάνοντας το -5 του ημιχρόνου +8.

Παίκτης-κλειδί: Ουίλιαμς και Μπέικον με 16 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των νικητών, αλλά σπουδαίες βοήθειες έδωσαν και οι Παπαγιάννης, Πονίτκα, Γκριγκόνις, Ουόλτερς.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 38-43, 67-59, 98-83

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Καλαϊτζάκης Π., Ουόλτερς 9, Λι 12, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 16, Καλαϊτζάκης Γ., Μπέικον 16, Πονίτκα 15, Γκριγκόνις 13, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 6

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 20, Ραϊέστε, Χένρι 9, Σεντεκέρσκις 7, Μαρίνκοβιτς 8, Ντίεζ 3, Τόμπσον 9, Κότσαρ 14, Κοστέλο 10, Γκιεντράιτις 3, Κούρουκς