Βαλένθια: Με Τζόουνς MVP “καθάρισε” τη Μονακό και την γκρέμισε από την κορυφή! (videos)

2022-11-11T23:08:10+00:00 2022-11-12T00:27:39+00:00.

11/Nov/22 23:08

Η Βαλένθια μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι “λύγισε” και τη Μονακό με 89-84 μετά τον Ολυμπιακό χάρη στον εκπληκτικό Κρις Τζόουνς και την “έριξε” από την κορυφή της Ευρωλίγκα.

Η Βαλένθια ήταν καλύτερη σε ολόκληρη τη διάρκεια του ματς και κέρδισε δίκαια με 89-84 τη Μονακό στην Ισπανία, πανηγυρίζοντας την τρίτη σερί της νίκη στην Ευρωλίγκα, βάζοντας παράλληλα “στοπ” στο σερί της παρέας του Μάικ Τζέιμς!

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Βαλένθια μετράει τρεις σερί νίκες και έχει ρεκόρ 4-2, ενώ η Μονακό με 5 νίκες και 2 ήττες είναι ισόβαθμη με Ολυμπιακό και Μπαρτσελόνα πίσω από τη Φενέρ.

Ματσάρα με σούπερ Τζόουνς στο πρώτο μέρος!

Καλύτερα ξεκίνησε το ματς η Βαλένθια και με επτά πόντους Τζόουνς προηγήθηκε με 9-4 (στο 3′) και προηγήθηκε με +8 (20-12 στο 8′) με τον Αμερικανό να έχει ήδη 14 πόντους. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με γαλλικό σερί 8-0 και ισοπαλία στο 20-20 με τον Χολ να κάνει τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “νυχτερίδες” διαχειρίζονταν ένα προβάδισμα με 33-27 (στο 15′) με τον Τζόουνς να “οργιάζει” φτάνοντας τους 18 πόντους! Με το πρώτο τρίποντο του Πρέπελιτς η διαφορά πήγε και +10 (39-29 στο 17′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη Μονακό να μειώνει σε 41-40 με επιμέρους σκορ 11-2!

“Καθάρισαν” το “θρίλερ” Τζόουνς και Ουέμπ

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στην Ισπανία ξεκίνησε με το ντέρμπι καλά να κρατεί και τις δύο ομάδες ισόπαλες με 47-47 (στο 24′) και καμίαν να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Με τον Λόιντ να έχει 17 πόντους η Μονακό έμεινε κοντά στο σκορ (56-52 στο 28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στο καθοριστικό +10 (64-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και ήταν μπροστά με 69-59 33ο λεπτό έχοντας τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Στο 36ο λεπτό η Βαλένθια ήταν στο +9 με 73-64 και έδειχνε ότι δύσκολα θα χάσει, όμως τρία λεπτά πριν το τέλος οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν σε 73-73 με τρομερό σερί 9-0!

Ο Κρις Τζόουνς οδήγησε σε καθοριστικό σερί 5-0 τη Βαλένθια και την έβαλε μπροστά με 78-73 (στο 38‘), ενώ ο ίδιος και πάλι μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 80-75 στο 39ο λεπτό.

Ο Ουέμπ με ένα σπουδαίο τρίποντο στα 50” “έγραψε” το 83-77 για τους γηπεδούχους, ενώ στη συνέχεια από βολές στα 30′‘ το σκορ διαμορφώθηκε σε 84-81. Ο Ουέμπ και πάλι με τρίποντο από τη γωνία έκανε το σκορ 87-81 και τελείωσε το ματς για τη Βαλένθια!

Που κρίθηκε: Στο 37′ η Μονακό ισοφάρισε σε 73-73, όμως η Βαλένθια με σερί 5-0 προηγήθηκε με 78-73 και πήρε το ματς, αφού τη διαφορά δεν την έχασε μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τζόουνς που είχε 27 πόντους με 10/15 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα έκανε τη διαφορά για τη Βαλένθια.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-40, 64-54, 89-84.

Βαλένθια (Μουμπρού): Χάρπερ 16, Κλαβέρ 6, Πουέρτο, Πρέπελιτς 5, Πραντίγια, Ουέμπ 15, Λόπεζ-Αροστέγκι 12, Τζόουνς 27, Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 6, Αλεξάντερ, Ριβέρο

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 5, Οκόμπο 12, Λόιντ, 24, Μπλόσομγκεϊμ 2, Κουτούρ, Ντιαλό 14, Μοερμάν, Μοτιεγιούνας 8, Ουαταρά, Στραζέλ, Χολ 7, Τζέιμς 12