Ολυμπιακός: Δεν χάνει εκτός, άλωσε και το Μόναχο για το 4/4! (videos)

2022-11-17T22:19:27+00:00 2022-11-17T23:28:33+00:00.

17/Nov/22 22:19

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την αήττητη πορεία του στα εκτός έδρας ματς της Ευρωλίγκα, αφού μετά από μία μεγάλη “μάχη” στο Μόναχο κέρδισε την Μπάγερν με 82-71 έχοντας σε μεγάλη βραδιά τους Βεζένκοφ και Φαλ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός αν και φλέρταρε με την “αυτοκτονία” στο Μόναχο “άντεξε” κόντρα στην Μπάγερν από την άμυνα του και πανηγύρισε ένα ακόμα μεγάλο διπλό με 82-71 στη φετινή Ευρωλίγκα, όπου και παραμένει αήττητος εκτός έδρας.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα σπουδαίο ματς έκαναν οι Βεζένκοφ, Φαλ και Ουόκαπ, ενώ από την άλλη πλευρά οι Γιάραμαζ και Μπονγκα προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή, για τους Βαυαρούς που αγωνίστηκαν με… δεκάδα λόγω των αρκετών απουσιών που είχαν.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 6-2 και βρίσκεται στις κορυφαίες θέσεις της κατάταξης, ενώ η Μπάγερν με ρεκόρ 2-6 είδε το μικρό σερί δύο νικών της να ολοκληρώνεται.

Εξαιρετικός ο Ολυμπιακός για 17 λεπτά, μόνο με +6 στα αποδυτήρια!

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και προηγήθηκε με 12-3 (στο 4′) με τους ΚάναανΒεζένκοφ να έχουν μαζί 10 πόντους με 4/5 σουτ. Με τον Ουόκαπ να φτάνει τις 4 ασίστ και τον Φαλ να κάνει τη διαφορά σε άμυνα και επίθεση η διαφορά πήγε και στο +17 (23-6 στο 7′) με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν πλήρως και τους Βαυαρούς να κάνουν πέντε σερί λάθη.

Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό μπροστά με ένα πολύτιμο +16 (27-11) έχοντας 7/9 δίποντα (1/6 η Μπάγερν) και 8 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επίθεση της ελληνικής ομάδας άρχισε να αστοχεί, όμως με την άμυνα να κάνει τη διαφορά όπως και ο Πίτερς με ένα μεγάλο σουτ και δύο κερδισμένες κατοχές η διαφορά παρέμενε σε πολύ υψηλά επίπεδα (33-17 στο 14′).

Με τον Σλούκα να οργανώνει σωστά 5π, 2ασ, 0 λάθη) και παρά κάποια λάθη των συμπαικτών. η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κρατούσε σχετικά άνετα ένα σημαντικό προβάδισμα με 40-24 (στο 16′), όμως οι Βαυαροί με 2/2 τρίποντα από Λούτσιτς και Βάιλερ-Μπαμπ μείωσαν μετά από ώρα στους 10 (40-30 στο 19′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να χάνει πλήρως το μυαλό του και να δέχεται συνολικό σερί 10-0 και το σκορ να είναι 40-34!

Άντεξε με την άμυνα ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μόναχο ξεκίνησε με τον Κάνααν να έχει 0/2 σουτ και ένα λάθος, τον Γκιλέσπι 6 πόντους με 3/3 δίποντα, αλλά τους Φαλ – Ουόκαπ να κρατάνε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 49-40 (στο 24′). Η τριάδα Ουόκαπ, Βεζένκοφ και Φαλ πρωταγωνιστούσε και στις δύο πλευρές και η διαφορά πήγε και πάλι στους 15 (59-44 στο 28′) με τους Πειραιώτες, να ελέγχουν και πάλι απόλυτα το ματς.

Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγούνται με 67-54 μετά από πέντε σερί πόντους του Παπανικολάου και να είναι φαβορί για τη νίκη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δύο λάθη του κατά τα άλλα εξαιρετικού Φαλ και 2/2 δίποντα από τον Βάιλερ-Μπαμπ έφεραν τη διαφορά στους 9 (69-60 στο 33′). Ο Ολυμπιακός έκανε κακές επιθέσεις και είχε σκοράρει μόλις δύο πόντους σε 5′ λεπτά, αλλά η άμυνα του τον κρατούσε όρθιο.

Στο 36ο λεπτό ο Βεζένκοφ έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Μπόνγκα και οι Βαυαροί μείωσαν σε 69-65 κάνοντας ντέρμπι τον αγώνα. Δύο μεγάλες άμυνες από Φαλ και Βεζένκοφ και 5/5 βολές από Ουόκαπ και Λαρεντζάκη έφεραν τη διαφορά στους 9 (74-65 στο 38′) και έχρισαν μεγάλο φαβορί τον Ολυμπιακό για τη νίκη.

Στο 39′ ο Χάντερ με τρίποντο και ο Λούτσιτς με 3/3 βολές μείωσαν σε 76-71, όμως ο Βεζένκοφ με 2/2 βολές μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 78-71 και σφράγισε το ερυθρόλευκο διπλό. Στη λήξη ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τη νίκη με 82-71.

Που κρίθηκε: Στο 36ο λεπτό η Μπάγερν μείωσε σε 69-65, όμως ένα σερί 5-0 μέσω βολών και άμυνας του Ολυμπιακού έφεραν τη διαφορά στους 9 (74-65) στο 38ο λεπτό και εκεί κρίθηκε το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Βεζένκοφ ήταν MVP με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο και 43 στο PIR (career high), ενώ τη διαφορά έκανε και ο Φαλ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 ασίστ και 3 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 11-27, 34-40, 54-67, 71-82

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Βάιλερ-Μπαμπ 7, Ουίνστον 8, Γκιφάι 2, Χάντερ 5, Μπόνγκα 11, Γιάραμαζ 12, Λούτσιτς 9, Ομπστ 9, Ρούμπιτ 2, Γκιλέσπι 6

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 9, Κάνααν 7, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Φαλ 16, Σλούκας 14, Βεζένκοφ 20, Παπανικολάου 5, Πίτερς 2, Μπλακ 2, Μπολομπόι 2, ΜακΚίσικ 2

Ολυμπιακός: Του πάει το Μόναχο, του πάει (φέτος) και το “διπλό”!

Μπαρτζώκας: “Ήταν μία δίκαιη νίκη, πολύ σημαντικό το απόλυτο εκτός έδρας”

Τρινκιέρι: “Θα τονίσω στους παίκτες μου ότι δεν πρέπει να κάνουν φάουλ”

Σάσα “in the zone”, σπάει τα κοντέρ σε σεζόν MVP!

Φαλ: Ήταν… Πύργος του Άιφελ για τον Ολυμπιακό!