Μπαρτζώκας: “Ήταν μία δίκαιη νίκη, πολύ σημαντικό το απόλυτο εκτός έδρας”

2022-11-17T22:28:19+00:00 2022-11-17T22:51:26+00:00.

17/Nov/22 22:28

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μπάγερν στο Μόναχο (71-82), με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να στέκεται στον έλεγχο του ματς.

Ο Ολυμπιακός νίκησε τη Μπάγερν με 71-82, για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και μετράει πλέον 4/4 μακριά από το ΣΕΦ και 6-2 συνολικά.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στην βοήθεια του κόσμου της ομάδας, που έδωσε το ”παρών” στο Μόναχο, αλλά και τον έλεγχο του ματς.

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μας και τους φιλάθλους μας, που ήταν εδώ. Κάναμε ό,τι μπορούσαμε για να τους χαροποιήσουμε.

Ήταν απαιτητικό ματς, είχαμε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς, είχαμε και μεγάλες διαφορές. Αλλά η δεύτερη περίοδος δεν ήταν καλή. Είχαμε τον έλεγχο και ήταν το δίκαιο να κερδίσουμε.

Πριν τη Μακάμπι, έχουμε ματς για το πρωτάθλημα. Στην Ευρωλίγκα, πρέπει να ξεχνάς τι κάνεις. Θα έχουμε χρόνο για αυτό το ματς, κάθε ματς εκτός έδρας είναι δύσκολο”

Στην Συνέντευξη Τύπου πρόσθεσε:

”Ήταν κάτι που περιμέναμε, περιμέναμε ότι θα επέστρεφε η Μπάγερν, ειδικά μετά το κακό δεύτερο δεκάλεπτο. Είχαν επιθετικά ριμπάουντ και έριξαν την διαφορά. Ήταν κρίσιμη η τρίτη περίοδος για εμάς, με τη πρώτη πεντάδα μας να σκοράρει 27 πόντους. Ματσάραμε την ενέργεια, αποφύγαμε κάποια τρίποντα. Ήταν σημαντικό ότι κάναμε το 4/4 εκτός έδρας, ειδικά κόντρα σε πολύ καλές ομάδες. Καλή τύχη στη Μπάγερν”