Ρεάλ: Άνετο +18 με Άλμπα για την τρίτη σερί νίκη (videos)

2022-11-17T22:31:31+00:00 2022-11-18T00:11:09+00:00.

17/Nov/22 22:31

2022 10 02 MADRID. BALONCESTO 22 23 PARTIDO CORRESPONDIENTE A LA JORNADA 2 DE LA LIGA ENDESA QUE ENFRENTA AL REAL MADRID Y AL MONBUS OBRADOIRO EN EL WIZINK CENTER. FOTO: VICTOR CARRETERO/REALMADRID.COM

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε πρόβλημα απέναντι στην Άλμπα και επικράτησε εύκολα με 90-72 στη Μαδρίτη.

Η Ρεάλ είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στην Άλμπα, με τη Βασίλισσα να επικρατεί με το επιβλητικό 90-72 και να ανεβαίνει στο 5-3 στην φετινή Ευρωλίγκα. Μάλιστα η φιναλίστ της περσινής Ευρωλίγκας έφτασε τα τρία σερί θετικά αποτελέσματα, δείχνοντας πως έχει βρει τα πατήματά της και ανεβάζει διαρκώς την απόδοσή της.

Από την αρχή οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο, με την Άλμπα, η οποία δεν είχε τον Λουκ Σίκμα στη διάθεσή της, να μην καταφέρνει να αντισταθεί και να γνωρίζει την ήττα με -18.

Αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης με ένα κλικ ΕΔΩ

Ο Πουαριέ με 19 πόντους ήταν ο καλύτερος της Ρεάλ, ενώ 13 πρόσθεσε ο Σέρχι και 10 ο Μούσα.

Ο Προσίντα με 13 ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρατάξει η Άλμπα, η οποία υποχώρησε στο 3-5.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Άλμπα πίεσε και ήταν μέσα στην αναμέτρηση, με την Ρεάλ να έχει το προβάδισμα, αλλά τους Γερμανούς να είναι κοντά (26-20, 10’). Η συνέχεια όμως ήταν ξεκάθαρα υπέρ της Βασίλισσας.

Η διαφορά εκτοξεύτηκε και έφτασε στους 16 στο ημίχρονο (53-37, 20’) και στους 18 στο 30’ (70-52), με το τέλος να είναι απλά μια τυπική διαδικασία. Τελικό σκορ 90-72 και νίκη για την Ρεάλ.

Παίκτης κλειδί:

Ο Πουαριέ των 19 πόντων ήταν κυρίαρχος για τους Ισπανούς.

Πού κρίθηκε:

Η Ρεάλ σούταρε με τρομερά ποσοστά, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και έτρεξε το επιμέρους 27-17 ήταν και το σημείο – κλειδί της αναμέτρησης.

Δεκάλεπτα: 26-20, 53-37, 70-52, 90-72