Μονακό: Κράτησε το αήττητο στο “Πριγκιπάτο” με σούπερ Οκόμπο! (videos)

2022-11-18T21:07:38+00:00 2022-11-18T23:05:51+00:00.

18/Nov/22 21:07

elie-okobo

Η Μονακό παρέμενε αήττητη στην έδρα της κερδίζοντας μετά από μία σκληρή μάχη και την Μπασκόνια με 79-74 για την Ευρωλίγκα έχοντας για πρωταγωνιστή τον Οκόμπο.

Χαρακτήρα νικητή έβγαλε για μία ακόμα φορά η Μονακό, αφού μετά από μία μέτρια εμφάνιση κόντρα στην Μπασκόνια, που είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, κατάφερε να επικρατήσει στο τέλος με 79-74 για το 3/3 στο “Πριγκιπάτο”.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μονακό με ρεκόρ 6-2 παραμένει δεύτερη στην κατάταξη μαζί με τον Ολυμπιακό, ενώ η Μπασκόνια με 4-4 υποχώρησε αρκετά στη βαθμολογία.

Ματσάρα στο πρώτο μέρος στο “Πριγκιπάτο”

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα με τη Μονακό να έχει το προβάδισμα με 16-12 (στο 6′) και τον Τόμπσον από τους Βάσκους να έχει ήδη 9 πόντους. Ο Χένρι κρατούσε ζωντανή την Μπασκόνια (20-16 στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με σερί 8-0 των Βάσκων και προβάδισμα με 24-20!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε να είναι πολύ ανταγωνιστικό και οι δύο ομάδες συνεχώς κοντά στο σκορ με τον Τζέιμς να κρατάει κοντά στο σκορ τη Μονακό (8 πόντους) με 34-32 (στο 15′). Οι Γάλλοι με επιμέρους σκορ 11-2 και τον Μοτιεγιούνας να φτάνει τους 9 πόντους πήραν το μεγαλύτερο τους προβάδισμα με 43-36 (στο 18′). Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 48-45.

Πήρε το ντέρμπι στο τέλος η Μονακό

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Μονακό ξεκίνησε με την Μπασκόνια να κάνει σερί 8-0 και να προηγείται και πάλι με 53-48 (στο 24′). Οι Βάσκοι διατηρούσαν ένα σημαντικό προβάδισμα με 59-53 (στο 28′) και έδειχναν ικανό για το μεγάλο διπλό. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 63-57 και τη Μονακό να προβληματίζει.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το σκληρό ματς καλά κρατούσε με τους Βάσκους, όμως να ελέγχουν το ρυθμό και να προηγούνται με 67-66 (στο 34′). Τρία λεπτά πριν το τέλος η Μονακό ήταν πίσω με 71-68, όμως ο Οκόμπο με πέντε σερί πόντους έβαλε μπροστά την ομάδα του με 73-71 (στο 38′).

Με ένα μικρό επιμέρους σκορ 4-1 η Μονακό προηγήθηκε και με 77-72 ένα λεπτό πριν τη λήξη και “κλείδωσε” τη νίκη την οποία πανηγύρισε στο φινάλε με 79-74.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η άμυνα της Μονακό δέχθηκε μόλις 11 πόντους κάτι που της επέτρεψε στο τέλος να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Οκόμπο που είχε 22 πόντους με 6/9 σουτ, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη και 20 βαθμούς στο PIR.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 48-45, 57-63, 79-74.

Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 2, Οκόμπο 22, Λόιντ 12, Μπλόσομγκεϊμ, Μακουντού, Ντιαλό 4, Μοερμάν 4, Μοτιεγιούνας 11,Ουαταρά 9, Στραζέλ, Χολ 7, Τζέιμς 10

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3, Ραϊέστε, Χένρι, 17, Σεντεκέρσκις 6, Μαρίνκοβιτς, Ντίεθ 12, Τόμπσον 13, Κότσαρ 11, Κοστέλο 12, Γκεντράιτις, Κούρουκς