Παρτιζάν: Επέβαλε το νόμο του Βελιγραδίου και κόντρα στη Μακάμπι! (videos)

2022-11-18T22:39:44+00:00 2022-11-18T23:05:11+00:00.

18/Nov/22 22:39

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου πανηγύρισε μία ακόμα εντός έδρας νίκη στην Ευρωλίγκα (3-1 στο Βελιγράδι) επικρατώντας με 96-88 της Μακάμπι Τελ Αβίβ και την έπιασε στην κατάταξη με ρεκόρ 4-4.

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Ιωάννη Παπαπέτρου συνεχίζει την ανοδική της πορεία στην Ευρωλίγκα το τελευταίο διάστημα και με κορυφαίους τους Έξουμ, Λεσόρ, Λεντέι και Πάντερ κατάφερε να κερδίσει στην έδρα της και τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 96-88.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν μαζί με Μπασκόνια, Βαλένια και Βίρτους στο ρεκόρ 4-4, ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ που δεν έχει εκτός έδρας νίκη μέχρι τώρα θα υποδεχθεί τον Ολυμπιακό την Τρίτη (22/11).

Τρομερό ματς στο πρώτο μέρος με σούπερ επίθεση

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 16-16 (στο 5′). Η Μακάμπι έχοντας 4/4 τρίποντα πέρασε μπροστά με σερί 5-0 (21-16 στο 7′) και η πρώτη περίοδος έκλεισε με 26-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Όντεντ Κάτας συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα με 36-32 (στο 14′), πριν μειώσει σε 46-44 (στο 18′) η Παρτιζάν με τον Έξουμ να φτάνει τους 10 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο ελάχιστο σημείο (50-49) και το επίπεδου του επιθετικού μπάσκετ να είναι πολύ υψηλό.

. Πήγε να γίνει “θρίλερ”, αλλά το καθάρισε η Παρτιζάν

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βελιγράδι ξεκίνησε με την Παρτιζάν να έχει για πρωταγωνιστή τον Λεντέι (10π.) και να μειώνει σε 60-59 (στο 25′). Μπάλντουϊν και Πόιθρες έφεραν επιμέρους σκορ 6-1 για τη Μακάμπι και η διαφορά ανέβηκε και πάλι στους 5 (66-61 στο 27′) για τους φιλοξενούμενους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τους γηπεδούχους να αντιδρούν και με δικό τους επιμέρους σκορ 7-2 να προηγούνται με 69-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πάντερ μπήκε πολύ δυνατά και με τα δύο πρώτα του εύστοχα τρίποντα και έβαλε μπροστά για πρώτη φορά τους Σέρβους με +7 (75-68 στο 32′). Στο 35ο λεπτό η Μακάμπι δεν μπορούσε να κρατήσει ανέπαφο το καλάθι της και βρέθηκε πίσω με 83-77, αφού ο Λεσόρ της έκανε μεγάλη ζημιά.

Δύο λεπτά πριν το τέλος Κόλσον και Πόιθρες μείωσαν σε 88-83, αλλά Πάντερ και Λεντέι με 2/2 δίποντα έκαναν το 92-84 και στη λήξη η Παρτιζάν πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με …

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου η Παρτιζάν σκόραρε 27 πόντους και με μεγάλα σουτ των Πάντερ, Λεντέι και Έξουμ “καθάρισε” το ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έξουμ ήταν ο MVP των νικητών με 21 πόντους, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα στην κορυφαία φετινή του εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 49-50, 69-68, 96-88

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): Βούκσεβιτς, Λεντέι 21, Πάντερ 13, Σμάιλαγκιτς 9, Παπαπέτρου, Έξουμ 21, Νάναλι 6, Γκλας, Λεσόρ 16, Τριφούνοβιτς, Άντζουσιτς 2, Μαντάρ 8

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς, Μπράουν 8, Μπάλντουϊν 23,΄ Μάρτιν, Σόρκιν 10, ΝτιΜπαρτολομέο, Χίλιαρντ 14, Κοέν, Χόλινς, Πόιθρες 16, Νίμπο, Κόλσον 17