Μακάμπι – Ολυμπιακός 90-84: Καθίζηση στο τέλος, μοιραία ηττημένος! (videos)

2022-11-22T22:07:49+00:00 2022-11-22T23:27:34+00:00.

22/Nov/22 22:07

ניר קידר

Ο Ολυμπιακός έχασε μία τεράστια ευκαιρία να φύγει νικητής από το Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι και ηττήθηκε στο τέλος με 90-84 για την πρώτη φετινή του ήττα στην Ευρωλίγκα μακριά από το ΣΕΦ.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και προηγήθηκε με +11 μέσα στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι “κατέρρευσε” στο τέταρτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση και υποχρεώθηκε στην πρώτη του ήττα εκτός έδρας στην Ευρωλίγκα με 90-84.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σε μέτρια βραδιά εκτελεστικά τον Βεζένκοφ και τη γραμμή ψηλών τους και μοναδικό πρωταγωνιστή τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας και σκόραρε τους 11 από τους 15 πόντους της ομάδας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πλέον ο Ολυμπιακός έχει ρεκόρ 6-3 και μπήκε τέλος στο αήττητο ρεκόρ του εκτός έδρας και θα υποδεχθεί στο Φάληρο την Άλμπα (24/11, 21:00), ενώ η Μακάμπι επέστρεψε στις νίκες μετά από τρία ματς και έχει ρεκόρ 5-4.

Μεγάλο ντέρμπι από το πρώτο μέρος

Καλύτερα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός χάρη στην άμυνα του και προηγήθηκε με 7-3 (στο 4′) με τον Παπανικολάου να έχει ήδη 5 πόντους. Η ελληνική ομάδα συνέχιζε να έχει το προβάδισμα (15-8 στο 6′) με τον Ουόκαπ ενορχηστρωτή (5 ασίστ) και τη Μακάμπι να έχει ήδη 4 λάθη και 1/4 δίποντα.

Με 3/4 τρίποντα του Μπλάντουϊν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-14 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό πίσω με 22-20 και να προβληματίζει με την έλλειψη συγκέντρωσης του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πέρασε και πάλι μπροστά με 33-28 (στο 13′) μετά από 2/2 τρίποντα του Πίτερς και καλάθι και φάουλ του Σλούκα (6π.). Ο Έλληνας γκαρντ κρατούσε μπροστά τους ερυθρόλευκους (38-34 στο 16′), παρότι ο Μπάλντουϊν και τα επιθετικά ριμπάουντ τους πλήγωναν.

Ο Λορένζο Μπράουν πήρε μπρος με την επίθεση του Ολυμπιακού να “κολλάει” και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 41-41 (στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Βεζένκοφ και προβάδισμα με 45-43!

Τα έκανε μαντάρα στο τέλος ο Ολυμπιακός

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην έχει ρυθμό στην επίθεση, αλλά να αυξάνει το προβάδισμα της για πρώτη φορά στο +10 (56-46 στο 26′) δεχόμενη μόλις τρεις πόντους σε 6′ λεπτά και με τον Κάνααν να πετυχαίνει τα πρώτα του καλάθια.

Ο Κάνααν μετά από δύο αντιαθλητικά φάουλ αποβλήθηκε από το ματς, όμως ο Βεζένκοφ φτάνοντας τους 22 διατηρούσε μία μεγάλη διαφορά με 61-50 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 69-63 με buzzer beater τρίποντο του Κόλσον.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες με τον Λαρεντζάκη παρέμεναν μπροστά στο σκορ, αλλά η Μακάμπι είχε κάνει το ματς ντέρμπι και μείωσε σε 71-68 (στο 33′). Με Μάρτιν και Μπράουν η Μακάμπι έκανε την ολική ανατροπή με 13-0 σερί από το -11 σε 73-71 στο 35ο λεπτό και ο Ολυμπιακός έδειχνε να έχει χάσει πλήρως το μυαλό του.

Ο Λαρεντζάκης με ένα ακόμα τρίποντο (3/7) έκανε το 74-73, αλλά ο Μπράουν με τον εκπληκτικό Μπαρτολομέο έκαναν καθοριστικό σερί 7-0 και έφεραν τους Ισραηλινούς στο +6 (80-74) στο 37′.

Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε σε 80-77, αλλά ο Μπράουν έκανε άμεσα το 82-77 (στο 39′) και έχρισε ακλόνητο φαβορί τους γηπεδούχους. Ο “Λάρι” στα 34′‘ μείωσε και πάλι σε 84-80 με 5/9 τρίποντα, αλλά ο Μπάλντουϊν με εύστοχες βολές στο τέλος καθόρισε το ματς και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 90-84.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου ο Ολυμπιακός δέχθηκε 27 πόντους και απώλεσε πλήρως το προβάδισμα του +11 του 27ου λεπτού το οποίο δεν διαχειρίστηκε καθόλου καλά.

Παίκτης-κλειδί: Ο Μπράουν έκανε τη διαφορά στο δεύτερο μέρος με 16 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμπάουντ, ενώ ζημιά έκανε και ο Μπάλντουϊν με 22 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 43-45, 63-69, 90-84

Μακάμπι: Άνταμς, Μπράουν 16, Μπάλντουϊν 22, Μάρτιν 13, Μένκο, Σόρκιν 4, Μπαρτολομέο 11, Χίλιαρντ 2, Χόλινς 8, Πόιθρες 6, Νίμπο 5, Κόλσον 3,

Ολυμπιακός: Ουόκαπ 2, Κάνααν 4, Λούντζηςμ Λαρεντζάκης 21, Φαλ 2, Σλούκας 15, Βεζένκοφ 17, Παπανικολάου 13, Μπολομπόι 1, Πίτερς 5, Μπλακ 2, ΜακΚίσικ 2