Μπαρτσελόνα – Παρτιζάν 79-68: Επιστροφή στις νίκες με όπλο την άμυνα

2022-11-22T22:49:11+00:00 2022-11-22T23:37:21+00:00.

22/Nov/22 22:49

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη απέναντι στην Παρτιζάν με 79-68, επιστρέφοντας έτσι στα θετικά αποτελέσματα στην Ευρωλίγκα, μετά την ήττα από την Εφές.

Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες, με τους Καταλανούς να γκαζώνουν απέναντι στην Παρτιζάν και να επικρατούν με 79-68.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι Καταλανοί ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν τον έλεγχο, φτάνοντας με σχετική άνεση στη νίκη που την ανεβάζει στο 6-3.

Από την άλλη, η ομάδα του Ομπράντοβιτς υποχώρησε στο 4-5.

Ο Λαπροβίτολα με 13 ήταν ο κορυφαίος των νικητών, ενώ 11 πρόσθεσε ο Σατοράνσκι.

Από την άλλη ο Άντζουσιτς είχε 21 πόντους, όμως δεν ήταν αρκετός για τους Σέρβους.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλά και στο 5′ λεπτό βρέθηκε μπροστά (10-7), όμως η Παρτιζάν, με ένα επί μέρους σκορ 14-7 πήρε το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-17) Κάπου εκεί όμως τα πάντα… τελείωσαν!

Οι μπλαουγκράνα πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 22-11 προηγήθηκαν με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (39-32), ενώ έφτασαν και στο +15 στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-49). Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το προβάδισμα της παρά την πίεση της Παρτιζάν και νίκησε εντός έδρας με 79-68.

Παίκτης κλειδί:

Για ακόμα ένα ματς ο Λαπροβίτολα έκανε την διαφορά, έστω κι αν δεν σκόραρε πολύ, έχοντας 13 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 39-32, 64-49, 79-68

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντα Σίλβα 5 (10 ριμπάουντ), Σανλί 8 (2/3 δίποντα, 4/5 βολές, 5 ριμπάουντ), Βέσελι 4 (5 ριμπάουντ), Κάλινιτς 9 910, Σατοράνσκι 11 (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαπροβίτολα 13 (4/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αμπρίνες 6 (2), Χίγκινς 7 (1/7 σουτ), Τόμπι 5 (1), Κούριτς 3 (1), Γιοκουμπάιτις 8 (4/6 δίποντα, 5 ασίστ)

Παρτιζάν (Ομπράντοβιτς): ΛεΝτέι 8 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ), Πάντερ 2 (0/5 σουτ), Σμάιλαγκιτς 5 (1), Παπαπέτρου 6 (2/7 σουτ, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Έξουμ 6 (2/7 σουτ), Μπροτζιάνσκι 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Νάναλι 10 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Λεσόρ 5 (5 ριμπάουντ), Τρίφουνοβιτς, Άντζουσιτς 21 (2/2 δίποντα, 3/5 βολές, 8/9 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντάρ 2