Μπαρτζώκας: “Δεν ακολουθήσαμε στο τέλος το πλάνο μας στο Τελ Αβίβ, πολύ δύσκολο το ματς με Άλμπα”

2022-11-23T13:50:56+00:00 2022-11-23T14:22:59+00:00.

23/Nov/22 13:50

Για το λόγο που ηττήθηκε ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ και το ματς με την Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ (24/11, 21:00) μίλησε ο προπονητής των ερυθρολεύκων Γιώργος Μπαρτζώκας.

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το… αριστερό στη δεύτερη “διαβολοβδομάδα” της Ευρωλίγκα και γνώρισε την πρώτη εκτός έδρας ήττα της σεζόν με 90-84 από τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο κρίσιμο ματς με την Άλμπα στο ΣΕΦ (24/11, 21:00) στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Ο προπονητής των Πειραιωτών Γιώργος Μπαρτζώκας έκανε δηλώσεις για τον αγώνα με τους Πρωταθλητές Γερμανίας και αναφέρθηκε στην ποιότητα τους, αλλά και στα αγωνιστικά τους χαρακτηριστικά τονίζοντας πως θα είναι ένα πολύ δύσκολο ματς.

Ακόμα σχολίασε την ήττα του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ και το πως ήρθε αυτή με τη λάθος διαχείριση που έγινε στα τελευταία οχτώ περίπου λεπτά του ματς.

Αναλυτικά τι είπε:

Για το Τελ Αβίβ: “Ξέρετε δεν υπάρχει κάτι να κρατάς ή να μην κρατάς. Δεν μπορούμε να κρατάμε ότι μας συμφέρει και ότι δεν μας συμφέρει. Αυτή τη στιγμή χάσαμε το παιχνίδι. Είναι ένα δεδομένο. Ήταν ένα παιχνίδι που ελέγξαμε σε μεγάλο βαθμό, οδηγώντας το για 32 περίπου λεπτά και δεν ακολουθήσαμε το πλάνο μας στο τέλος έτσι ώστε να κερδίσουμε το ματς. Τους δώσαμε αυτοπεποίθηση. Δεν μπορούμε να κρατήσουμε κάτι, πέρασε αυτό το ματς, κάναμε την ανάλυσή μας με τους παίκτες για το που πρέπει να βελτιωθούμε και ότι πρέπει να μείνουμε συμπαγείς για 40 λεπτά στο ματς γιατί βλέπετε πως η Ευρωλίγκα είναι πολύ ανταγωνιστική, όλοι παίζουν με μεγάλο κίνητρο, έχουν προσόντα, έχουν ικανότητες, κάθε παιχνίδι έχει συγκεκριμένη προσέγγιση και πλάνο.

Το ματς με την Άλμπα είναι μια ομάδα που είναι πρώτη σε τρανζίσιον κατοχές, πρώτη σε τρανζίσιον πόντους, είναι ομάδα που παίζει σε υψηλό τέμπο, πασάρουν πολύ τη μπάλα και παρότι ξεκίνησαν με τρεις νίκες και ακολούθησαν έξι ήττες αν δεν κάνω λάθος, σε καμία περίπτωση δεν είναι ομάδα που τα παρατάει και δεν προσπαθεί. Στο τελευταίο της ματς έχασε στην παράταση. Να περιμένουμε δύσκολο ματς, οι παίκτες μας το περιμένουν και τους είπαμε. Η Άλμπα είτε μέσα, είτε έξω παίζει με το ίδιο πλάνο. Όταν μια ομάδα πασάρει πολύ πάντα δημιουργεί προβλήματα. Είναι μια ομάδα που έχει καλούς παίκτες. Κάθε ματς στην Ευρωλίγκα απαιτεί μεγάλη προσπάθεια πνευματική και σωματική για να το κερδίσεις”.

Για το λόγο που τα ματς κρίνονται από την επίθεση: “Γιατί υπάρχει μεγάλο ταλέντο, γιατί έχουν αλλάξει οι κανονισμοί και το μπάσκετ επιβάλλεται να παίζετε πιο γρήγορα, γιατί το παιχνίδι πηγαίνει σε περισσότερες κατοχές, πολλοί προπονητές επιλέγουν τρανζίσιον πόντους που μπορεί να μην είναι πρωτεύων αιφνιδιασμός, αλλά να είναι ένα τρίποντο σε δευτερεύοντα αιφνιδιασμό. Αυτό δημιουργεί περισσότερες κατοχές, μεγαλύτερο σκορ και γιατί πιστεύω πως είναι μια λίγκα που έχει “γεννήσει” ταλέντο. Οι προπονητές έχουν ταλέντο, οι παίκτες έχουν ταλέντο, τα παιχνίδια είναι πολύ δύσκολα, παίζεις συνεχόμενα ματς και είναι δύσκολο να εκτελείς το πλάνο κατά γράμμα κάθε φορά. Όλοι πρέπει να καταλάβουμε πως έτσι έχει η κατάσταση Αυτό που μένει είναι να κερδίζεις τα παιχνίδια, γνωρίζοντας ότι κάθε παιχνίδι έχει μεγάλη δυσκολία, εμείς το ξέρουμε πολύ καλά αυτό, αλλά δεν ξέρω πόσο το γνωρίζει το περιβάλλον της ομάδας αυτό και απαιτεί φοβερό κόπο και προσπάθεια για να το πάρεις”.