Μπασκόνια: “Πάτησε” τη Ζαλγκίρις με σούπερ Κοστέλο και επέστρεψε στις νίκες! (videos)

2022-11-23T22:21:53+00:00 2022-11-23T23:15:17+00:00.

23/Nov/22 22:21

Η Μπασκόνια πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος κόντρα στη Ζαλγκίρις και την κέρδισε με 93-73, βάζοντας τέλος στο αήττητο σερί της στην Ευρωλίγκα στην έναρξη της δεύτερης φετινής “διαβολοβδομάδας”.

Η Ζαλγκίρις Κάουνας για περίπου 25 λεπτά ήταν εξαιρετική στη Βιτόρια, όμως στη συνέχεια “λύγισε” από τους Κοστέλο, Τόμπσον και Χένρι και γνώρισε μία δίκαιη και εύκολα ήττα με 93-73 από την Μπασκόνια για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Μπασκόνια η οποία επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες έχει ρεκόρ 5-4 και “έπιασε” τη Ζαλγκίρις Κάουνας στην κατάταξη, βάζοντας τέλος στο σερί τριών νικών που “έτρεχε”.

Οι Βάσκοι την Παρασκευή (25/11) θα αγωνιστούν στη Βαρκελώνη, ενώ οι Λιθουανοί την ίδια μέρα στη Βαλένθια.

Ματσάρα στο πρώτο μέρος με σούπερ Ουλανόβας!

Εξαιρετικό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο ξεκίνημα του και η Μπασκόνια είχε το ελάχιστο προβάδισμα με 11-10 (στο 5′) και τον Ουλανόβας να έχει ήδη 8 πόντους.

Οι Λιθουανοί πέρασαν και μπροστά με το πρώτο τρίποντο του Έβανς με 16-13 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να κάνουν επιμέρους σκορ 8-4 και να προηγούνται με 21-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις δεν άφηνε τους Βάσκους να ξεφύγουν στο σκορ και το 24-20 (στο 11′) το έκαναν 29-29 (στο 15′) με τον Έβανς να έχει 9 πόντους με 3/3 τρίποντα. Το ντέρμπι καλά κρατούσε (35-34 στο 18′) και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους μπροστά με 44-42 και τον Ουλανόβας να έχει 16 πόντους!

Το “καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο η Μπασκόνια

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Βιτόρια ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να ελέγχει το ρυθμό και να προηγείται με 49-45 (στο 24′) παίζοντας πολύ καλή άμυνα. Ο Κοστέλο βρέθηκε σε καλό βράδυ και φτάνοντας τους 14 πόντους ισοφάρισε σε 54-54 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 64-58 για Βάσκους μετά από επιμέρους σκορ 10-4.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο o Κοστέλο (19 πόντους) οδηγούσε τους γηπεδούχους και τους είχε δώσει ένα καθοριστικό προβάδισμα με 71-64 στο 34ο λεπτό. Η διαφορά πήγε και στο +11 (75-64 στο 35′) με τον Χένρι να παίρνει προσπάθειες στα χέρια του και η Μπασκόνια ήταν κοντά σε μία μεγάλη νίκη.

Τρία λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους (83-67) με την Μπασκόνια να “καθαρίζει” το ματς και στο φινάλε να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη με 93-73.

Που κρίθηκε: Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια μπήκε προηγούμενη με 64-58 και με επιμέρους σκορ 19-9 προηγήθηκε με 83-67 στο 37ο λεπτό “κλειδώνοντας” τη νίκη.

Παίκτης-κλειδί: Ο Κοστέλο πραγματοποίησε την κορυφαία φετινή του εμφάνιση με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-44, 64-58, 93-73

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 3, Ραϊέστε, Χένρι 15, Σεντεκέρσκις 3, Μαρίνκοβιτς 14, Ντίεθ, Τόμπσον 19, Κότσαρ 6, Ίνοκ, Κοστέλο 19, Γκεντράιτις 9, Χόμες 5

Ζαλγκίρις (Μασκβίτις): Έβανς 17, Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 1, Χέις 4, Σμιτς 2, Μπιρούτις 2, Λουκοσιούνας, Μπραζντέικις 10, Κάβανο 1, Ντίμσα 11, Μπουτκεβίτσιους 7, Ουλανόβας 18