Πάλι τα ίδια η Αρμάνι των έξι σερί ηττών, πάλι τα ίδια η Φενέρ των εννέα νικών

2022-11-24T22:35:37+00:00 2022-11-24T23:39:59+00:00.

24/Nov/22 22:35

Η Φενέρ ”πέρασε” από το Μιλάνο με 72-82, την ώρα που η Αρμάνι έχει πλέον έξι σερί ήττες!

Πάλι τα ίδια η Αρμάνι!

Η ιταλική ομάδα έχασε για έκτο σερί ματς, αυτή τη φορά από την Φενέρ με 72-82, για την δέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας!

Όσο για την ομάδα του Ιτούδη, συνεχίσει ακάθεκτη με τέσσερις σερί νίκες και εννέα συνολικά, παραμένοντας στο #1 της βαθμολογίας.

Οι Ιταλοί είχαν το προβάδισμα στο πρώτο μέρος (35-19 στο 15′), αλλά στη τρίτη περίοδο σκόραραν μόλις 11 πόντους, για να βρεθούν στο -10 (48-58).

Δεν ήταν αρκετός ο Μήτρου-Λονγκ των 18 πόντων, την ώρα που ο Χέιζ έκανε ακόμα ένα μεγάλο ματς με 22 πόντους.

Ο Μεσίνα καταχειροκροτήθηκε πριν το ματς, με τον προπονητή της Αρμάνι να δηλώνει πως θα παραιτηθεί, αν δεν βρει άμεσα λύση για την ομάδα του.

Ενδεικτικό της κατάστασης ήταν ότι ο Ντέιβις δεν έπαιξε καθόλου, λίγες ημέρες μετά τις ατάκες του προπονητή του για εκείνον, αλλά και τον Πάνγκος (αποχώρησε τραυματίας).

Για την ενδέκατη αγωνιστική, η Αρμάνι φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (1/12), ενώ η Φενέρ υποδέχεται την Ρεάλ (2/12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Φενέρ έκανε γρήγορα το 3-5, αλλά ακολούθησε ένα 8-0 της Αρμάνι (11-5), για το προβάδισμα των Ιταλών. Ένα προβάδισμα, που έμεινε σταθερά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Μήτρου-Λονγκ να δείχνει τον δρόμο, για το +6 (21-15) στο 10′.

Οι Τούρκοι είχαν μόλις 1/7 τρίποντα, κάτι που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν με σερί 12-0, μετατρέποντας το 23-19 σε 35-19 στο 15′. Κάπου εκεί, εμφανίστηκε η… παλιά, κακή Αρμάνι, μένοντας στους μόλις 2 πόντους σε 5′, με τον Ουίλμπεκιν να βρίσκει λύσεις για το 37-32 του ημιχρόνου.

Τα πράγματα στράβωσαν για τα καλά, όσον αφορά την Αρμάνι, στη τρίτη περίοδο. Η επίθεση ”πλήγωσε” και πάλι τους Ιταλούς, την ώρα που η Φενέρ είχε για τα καλά επιβάλλει τον ρυθμό της. Αυτό μεταφράστηκε σε +10 (48-58) για την ομάδα του Ιτούδη στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία πράξη του ματς, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να επιστρέψουν. Μείωσαν σε 55-64, αλλά ο Χέιζ έκανε πράγματα και θαύματα, με την Φενέρ να μην κινδυνεύσει το φινάλε για τη νίκη της με 72-82.

Πού κρίθηκε: Το 35-19 στο 15′ έγινε 48-58 στο 30′, με τη Φενέρ να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Χέιζ με 22 πόντους-5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-32, 48-58, 72-82

Αρμάνι (Μεσίνα): Τόμας 2, Λουγουαγού-Καμπαρό 15 (4/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Μήτρου-Λονγκ 18 (3/5 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 7 λάθη), Πάνγκος 3 (1), Μέλι 7 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ρίτσι, Χολ 16 (2), Αλβίτι 3 (1), Χάινς 4, Φόιγκτμαν 4

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 9 (3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μπιρσέν 3 (1), Χαζέρ 4, Ουίλμπεκιν 8 (2), Έντουαρντς 1 , Χέιζ 22 (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 3 λάθη), Τζεκίρι 7, Γκούντουριτς 11 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπούκερ 8 (4 ριμπάουντ), Καλάθης 9 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη)