Ολυμπιακός: Season low στην επίθεση και 5η σερί χρονιά χωρίς διπλό στην Πόλη! (video)

2022-12-01T20:14:23+00:00 2022-12-02T21:12:53+00:00.

01/Dec/22 20:14

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε για μία ακόμα φορά στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Εφές γνωρίζοντας τη δεύτερη συνεχόμενη φετινή ήττα του μακριά από το ΣΕΦ και με τη χειρότερη φετινή του επίδοση στην επίθεση.

Του Στέφανου Τάτσιου/ info@eurohoops.net

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο στην Τουρκία απέναντι στην back to back Πρωταθλήτρια Ευρώπης στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε μία δίκαιη ήττα με 82-71 και το ρεκόρ του στην Ευρωλίγκα “έπεσε” στο 7-4.

Αυτή ήταν ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα του Ολυμπιακού στην Κωνσταντινούπολη από την Αναντολού Εφές, η οποία μάλιστα “τρέχει” και ένα σπουδαίο επιμέρους ρεκόρ νικών 8-2 σε κανονική περίοδο και Final Four από τη σεζόν 2018/19 μέχρι και σήμερα!

Το τελευταίο διπλό των Πειραιωτών στο συγκεκριμένο γήπεδο καταγράφηκε την αγωνιστική περίοδο 2017/18 με 61-58 για την κανονική περίοδο της διοργάνωσης, στη χειρότερη μάλιστα χρονιά της τουρκικής ομάδας, πριν γίνει μόνιμος θαμώνας της ημιτελικής φάσης της Ευρωλίγκα.

Συνολικά στην Τουρκία ως φιλοξενούμενος της Εφές σε ευρωπαϊκά ματς ο Ολυμπιακός μετράει 15 ήττες σε 22 αγώνες και επτά διπλά από το 2001 μέχρι και φέτος.

Οι 71 πόντοι που σκόραραν οι ερυθρόλευκοι στο παιχνίδι με τους Πρωταθλητές Ευρώπης, αποτελούν τη χαμηλότερη φετινή τους επίδοση στην επίθεση, μετά τους 76 που σημείωσαν στο ΣΕΦ στην ήττα από τη Μονακό, ενώ μακριά από το Φάληρο είχαν πετύχει 80 στο διπλό της πρεμιέρας επί της Μπαρτσελόνα.