Δεν λέει να σηκώσει κεφάλι η Αρμάνι, έχασε και από τη Μπασκόνια (videos)

2022-12-01T22:32:51+00:00 2022-12-02T11:59:06+00:00.

01/Dec/22 22:32

Η Μπασκόνια νίκησε την Αρμάνι (78-62), για την έβδομη σερί ήττα των Ιταλών, λίγες ημέρες πριν την επίσκεψή τους στο ΟΑΚΑ (8/12).

Στο ίδιο έργο θεατές!

Η Αρμάνι έχασε ΚΑΙ από τη Μπασκόνια με 78-62, για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον μετράει 3-8 με επτά σερί ήττες!

Όσο για τους νικητές, είναι πλέον στα… θετικά με 6-5, έχοντας εξαιρετικό ρεκόρ εντός έδρας με 5-1.

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τους Βάσκους να φτάνουν πολύ εύκολα στην επικράτηση με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον.

Όλα αυτά για το Μιλάνο χωρίς τους Πάνγκος, Τονούτ, Τόμας, Ντατόμε, ενώ και ο Λουγάγου-Καμπαρό δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μέρος.

Για την 12η αγωνιστική, η Μπασκόνια υποδέχεται τη Μπάγερν (9/12), ενώ η Αρμάνι φιλοξενείται από τον Παναθηναϊκό (8/12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και μπήκε άμεσα σε θέση οδηγού. Το 11-7 έγινε 21-7, με την Αρμάνι να δείχνει γιατί έχει τεράστιο επιθετικό πρόβλημα με μόλις 3/15 σουτ, για το 24-9 του πρώτου δεκαλέπτου και ενώ ο Χομς έκανε την διαφορά για τους Ισπανούς.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μένουν σταθερά μπροστά στο σκορ (33-21). Οι Ιταλοί προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 38-27 με τους Μέλι και Ντέιβις στο 20′.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο του ματς, με τη Μπασκόνια να μην έχει πρόβλημα και να κρατά -σχεδόν- διψήφιες διαφορές, με τον Ντέιβις να φτάνει τους 19 πόντους, αλλά και πάλι να μην είναι αρκετός, για το 54-45 πριν τη τέταρτη περίοδο.

Το 56-48 έγινε 68-51 και κάπου εκεί οι ελάχιστες ελπίδες των φιλοξενούμενων για κάτι καλύτερο στο ματς πήγαν στράφι, με τα τελευταία τέσσερα λεπτά να είναι εντελώς τυπική διαδικασία. Το φινάλε βρήκε νικήτρια τη Μπασκόνια με 78-62, σε ένα εύκολο βράδυ.

Πού κρίθηκε: Ουσιαστικά, οι νικητές δεν κινδύνευσαν σε κανένα σημείο, με το 24-9 της πρώτης περιόδου να βάζει τις βάσεις από πολύ νωρίς.

Παίκτης-κλειδί: Ο Τόμπσον με 15 πόντους-7 ασίστ έκανε την διαφορά για τη Μπασκόνια. Δεν έφτανε για την Αρμάνι ο Ντέιβις με 23 πόντους-12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 24-9, 38-27, 54-45, 78-62

Μπασκόνια (Πεναρόγια): Χάουαρντ 9 (3/5 τρίποντα), Χένρι 9 (1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 6 (1/4 τρίποντα), Ντίεθ 3 (1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Τόμπσον 15 (2/3 τρίποντα, 7 ασίστ), Κότσαρ 7 (9 ριμπάουντ) , Ίνοκ 4, Κοστέλο 5 (1), Γκιεντράιτις 6 (5 ριμπάουντ), Χομς 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Κούρουκς 3 (1)

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Ντέιβις 23 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Λουγουαγού-Καμπαρό 2 , Μήτρου-Λονγκ (0/4 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Μέλι 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη), Ρίτσι, Χολ 14 (4/8 τρίποντα), Αλβίτι 2, Χάινς 2 (8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Φόγκτμαν 4 (4 ριμπάουντ)