Μπαρτζώκας: “Πάλι σε ένα κρίσιμο ματς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε”

2022-12-01T20:28:04+00:00 2022-12-01T21:01:33+00:00.

01/Dec/22 20:28

EUROLEAGUE 2022-2023 / ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ - ΟΣΦΠ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Εφές στην Τουρκία με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να στέκεται στα λάθη της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην Πόλη κόντρα στην Εφές και ηττήθηκε με 82-71, για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας στάθηκε στα λάθη της ομάδας του (13), ειδικά στο φινάλε, αλλά και τα τρίποντα των Τούρκων (15/30).

Αναλυτικά όσα είπε ο προπονητής του Ολυμπιακού:

”Είχαμε το προβάδισμα για τρεις περιόδους και πάλι σε ένα κρίσιμο ματς δεν καταφέραμε να κερδίσουμε. Είχαμε όλη την αυτοπεποίθηση, ξέραμε τι να κάνουμε για να κερδίσουμε. Κάναμε πολλά λάθη, δεν εκτελέσαμε καλά, αλλά και η Εφές έβαλε πολλά δύσκολα ματς με τους ταλαντούχους παίκτες της”

Στην Συνέντευξη Τύπου πρόσθεσε:

«Όπως περιμέναμε ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, ένα παιχνίδι που έπρεπε να παίξουμε στο ίδιο επίπεδο για 40 λεπτά που δεν κάναμε. Για τρία δεκάλεπτα ελέγξανε τον ρυθμό, γυρίσαμε τη μπάλα και παίξαμε πολύ καλά. Στην τέταρτη περίοδο ήμασταν κάπως σκουριασμένοι στην επίθεση, δώσαμε κατοχές στην Εφές, αντί να παίξουμε με ρυθμό. Η Εφές έχει 3 πολύ ταλαντούχους παίκτες, τον Κλάιμπερν, τον Μίσιτς, τον Μπομπουά που έβαλαν μεγάλα σουτ που μας πλήγωσαν. Πρέπει να συγχαρούμε την Εφές. Στο τέλος βρήκαν τρόπο να κερδίσουν. Πρέπει να αναλύσουμε το παιχνίδι και να ελέγχουμε το παιχνίδι για 40 λεπτά και όχι 30.

Το ταλέντο της Εφές βρήκε 16 πόντους στο short roll. Πήραν αποφάσεις και είναι δύσκολο να βρεις 3 αμυντικούς, να παίζουν καλά. Για 30 λεπτά παίξαμε σταθερά στην άμυνα. Ο Κλάιμπερν πήρε κάποια σουτ υπό πίεση και τα έβαλε και αυτό δείχνει τη νοοτροπία της ομάδας. Όταν μπαίνουν τέτοια σουτ η ψυχολογία πέφτει. Ανταγωνιστήκαμε την πρωταθλήτρια Ευρώπης που είναι σε φόρμα τώρα. Κάνουμε τη δουλειά μας και εξελισσόμαστε. Ο στόχος μας είναι να πάμε στα πplayoffs, δεν είναι εύκολο σε μια τόσο ανταγωνιστική Ευρωλίγκα.

Δεν βλέπω την βαθμολογία. Κάποιες πολύ καλές ομάδες δεν είναι καν στην 8άδα και το πρόγραμμα είναι πολύ σκληρό. Δεν μας νοιάζει η βαθμολογία και το πρόγραμμα. Πρέπει να εστιάσουμε στο επόμενο παιχνίδι. Την Δευτέρα έχουμε ένα πολύ απαιτητικό παιχνίδι κόντρα στον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα και μετά παίζουμε με την Βίρτους. Δεν μπορείς να έχεις κανένα εύκολο παιχνίδι, δεν μπορείς να υποτιμάς κανέναν αντίπαλο»

Εφές – Ολυμπιακός 82-71: Τρίποντη εκτέλεση από την πρωταθλήτρια (videos)

Ολυμπιακός: Season low στην επίθεση και 5η σερί χρονιά χωρίς διπλό στην Πόλη!

Ορεξάτος ο Αταμάν: “Πρέπει να… βελτιωθεί ο Μίτσιτς”

Άγγιξε το triple-double ο Μίτσιτς που “νόμιζα πως είχα 9 λάθη” στη νίκη της Εφές επί του Ολυμπιακού (video)

Κλάιμπερν: Από τη Μόσχα στην Πόλη… αφηνιασμένος κόντρα στον Ολυμπιακό! (videos)

Λαρεντζάκης: “Να ξεχάσουμε την ήττα γιατί ακολουθεί ΤΟ ματς”