Μπάγερν: “Λύγισε” Μακάμπι και… Μπράουν για την τέταρτη νίκη της

2022-12-02T22:45:37+00:00 2022-12-02T23:04:27+00:00.

02/Dec/22 22:45

Η Μπάγερν πήρε σημαντική νίκη στο Μόναχο κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-89.

Υπάρχει ζωή στο Μόναχο!

Η Μπάγερν πήρε τη νίκη απέναντι στη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 98-89, για την ενδέκατη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Με αυτό το αποτέλεσμα, οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 4-7, με τους ηττημένους να παραμένουν δίχως νίκη εκτός έδρας, ενώ έχουν πέντε ήττες στα τελευταία έξι ματς (5-6).

Ο Ουίνστον με 23 πόντους ήταν εξαιρετικός για τη Μπάγερν, με τον Μπράουν να κάνει ρεκόρ καριέρας με 36 πόντους, αλλά να μην το πανηγυρίζει.

Για την 12η αγωνιστική, η Μπάγερν φιλοξενείται από τη Μπασκόνια (9/12), ενώ η Μακάμπι υποδέχεται τη Βαλένθια (8/12).

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops τα στατιστικά του ματς

Δείτε μέσω της βάσης δεδομένων του Eurohoops την βαθμολογία

Η εξέλιξη: Η Μπάγερν ξεκίνησε λίγο καλύτερα στην αρχή του ματς (12-9), πριν η Μακάμπι πάρει τα ηνία του ματς για το 19-22. Ακόμα κι έτσι, όμως, οι Βαυαροί βρήκαν τις λύσεις με τον Ουίνστον και προσπέρασαν εκ νέου, για να κλείσουν τη πρώτη περίοδο στο 26-24.

Το μοτίβο δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να μένουν μπροστά σταθερά, χωρίς να κινδυνεύουν ιδιαίτερα. Λίγο πριν το ημίχρονο, μάλιστα, ήρθε και η μέγιστη διαφορά της Μπάγερν με το 48-38 στο 18′, για το 50-44 στην ανάπαυλα.

Η Μπάγερν δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει τη διαφορά της, αν και οι φιλοξενούμενοι δεν… την άφησαν σε ησυχία. Ο Μπράουν ήταν ασταμάτητος και έφερε την ομάδα του στο 62-57, αλλά οι Γερμανοί είχαν ρυθμό στην επίθεση και έτσι έκλεισαν τη τρίτη περίοδο στο +6 (73-67).

Ο Χάρις ήταν εκεί για τη Μπάγερν για το 90-81 στο 37′, αλλά ο Μπράουν πήγε στους 36 πόντους και έτσι η ομάδα του έφτασε στο -4 (90-86), με το ματς να έχει γίνει και… επίσημα ντέρμπι. Ο Ουίνστον ”έγραψε” το 92-86 στο 39′, με τη Μακάμπι να μην βρίσκει το μεγάλο σουτ για το τελικό 98-89.

Πού κρίθηκε: Η Μπάγερν και συγκεκριμένα ο Ουίνστον έκανε το 94-86 στο -56” από το 90-86 του 38′.

Παίκτης-κλειδί: Ο Ουίνστον με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος παίκτης των νικητών.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-44, 73-67, 98-89

Μπάγερν (Τρινκιέρι): Ουέιλερ-Μπαμπ 10, Ουόλντεν 10, Ουίνστον 23, Χάντερ 6, Μπόνγκα 12, Γιαραμάζ 5, Όμπστ 10, Ζίπσερ, Ουίμπεργκ, Χάρις 14, Ρούμπιτ 5, Γκιλεσπί 3

Μακάμπι (Κάτας): Άνταμς 21, Μπράουν 36, Μάρτιν 4, Μένκο, Σόρκιν, ΝτιΜπαρτολομέο 7, Κοέν, Χόλινς, Πόιθρες 8, Νίμπο 6, Ζιβ, Κόλσον 7