Φενέρ: Ισοπέδωσε την Άλμπα στο Βερολίνο και έρχεται… ΣΕΦ!

2022-12-08T21:52:24+00:00 2022-12-08T23:15:23+00:00.

08/Dec/22 21:52

Η Φενερμπαχτσέ πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση στο Βερολίνο και κέρδισε σχετικά εύκολα την Άλμπα με 104-75, παραμένοντας μόνη πρώτη στην κατάταξη της Ευρωλίγκα και έρχεται στο ΣΕΦ (13/12) για το ματς της “διαβολοβδομάδας” με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη παρά τις απουσίες των Ουίλμπεκιν και Πιερ, έπαιξε εξαιρετικό μπάσκετ στο Βερολίνο και από το δεύτερο δεκάλεπτο κιόλας “καθάρισε” το διπλό κόντρα στην Άλμπα και πανηγύρισε στο τέλος μία ακόμα νίκη με 104-75 στη φετινή Ευρωλίγκα.

Αναλυτικά ΕΔΩ τα στατιστικά!

Πλέον η Φενερμπαχτσέ επέστρεψε στις νίκες στην Ευρωλίγκα και παραμένει μόνη πρώτη με ρεκόρ 9-3 και έρχεται στην Ελλάδα (13/12) για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, ενώ η Άλμπα μετράει εννιά σερί ήττες και είναι ουραγός με 3-9.

Το “καθάρισε” από το ημίχρονο η Φενέρ!

Καλύτερα ξεκίνησε η Φενέρ και με 8 πόντους από Γεκίρι και Χέις-Ντέιβις προηγήθηκε με 8-2 (στο 4′). Με τέσσερις σερί πόντους του Καλάθη η διαφορά πήγε και στους 12 (17-5 στο 6′) και η Άλμπα μείωσε σε 21-13 (στο 8′) με τον Σμιθ να έχει 8 προσωπικούς πόντους.

Η πρώτη περίοδος έληξε με 24-18 με τους γηπεδούχους να ισορροπούν το ματς.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη διατηρούσε ένα προβάδισμα με 28-23 (στο 13′) και τον Μότλεϊ να προσφέρει με δύο καλάθια. Η διαφορά πήγε και πάλι στους 12 (41-29 στο 17′) με τον Αμερικανό ψηλό να κάνει τη διαφορά και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τη διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο (54-35) και τον Έντουαρντς να έχει 10 πόντους και η Φενέρ 16/19 δίποντα!

Τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Βερολίνο ξεκίνησε με τη Φενέρ να ανεβάζει το προβάδισμα της πάνω και από τους 20 πόντους (65-41 στο 25′) ελέγχοντας πλήρως το ρυθμό και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 84-52!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο όλα ουσιαστικά είχαν κριθεί και στο 35ο λεπτό η Άλμπα ήταν πίσω με 92-60, ενώ στο τέλος η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πανηγύρισε το διπλό με 104-75.

Που κρίθηκε: Στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η Άλμπα μείωσε στο 13ο λεπτό σε 28-23, αλλά η Φενέρ έχει το ημίχρονο με επιμέρους σκορ 26-12 και προβάδισμα 19 πόντων (54-35) το οποίο δεν ανατράπηκε ποτέ μέχρι το τέλος.

Παίκτης-κλειδί: Ο Έντουαρντς είχε 13 πόντους, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 ριμπάουντ, ο Καλάθης 10 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ και ο Γκούντουριτς 13 πόντους και 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 35-54, 52-84, 75-104

Άλμπα (Γκονζάλεθ): Λο 12, Σμιθ 15, Ντέλοου 7, Βέτζελ 5, Σνάιντερ 2, Σούλτσε, Ραπικιέ, Τίμαν 10, Σίκμα 6, Λάμερς 12, Μπλατ, Ζουσμάν 6

Φενέρ (Ιτούδης): Μότλεϊ 11, Μπιρσέν 10, Χαζέρ 4, Έντουαρντς 13, Άκπιναρ 5, Μαχμούτογλου 8, Χέις-Ντέιβις 10, Μπιμπέροβιτς, Γεκίρι 10, Γκούντουριτς 13, Μπούκερ 10, Καλάθης 10