Μάικ Τζέιμς: Ρεκόρ σεζόν με το ΑΠΟΛΥΤΟ τετράποντο ως τώρα στην Ευρωλίγκα! (Video)

2022-12-09T09:21:41+00:00 2022-12-09T13:25:05+00:00.

09/Dec/22 09:21

Ο Μάικ Τζέιμς έχει βάλει ένα… κάρο clutch σουτ. Αυτό που έκανε στη Μαδρίτη λίγο πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα της Μονακό με τη Ρεάλ, ήταν το ΑΠΟΛΥΤΟ τετράποντο καλάθι της σεζόν! Ίσως και της καριέρας του…

Του Δημήτρη Μιναρετζή/ info@eurohoops.net

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε ρεκόρ σεζόν με 28 πόντους στη μεγάλη νίκη της Μονακό κατά της “Βασίλισσας” μέσα στην ισπανική πρωτεύουσα, ξεπερνώντας τους 27 που είχε βάλει στο ΟΑΚΑ κατά της παλιάς του ομάδας, του Παναθηναϊκού.

Η φάση όμως που σημάδεψε το παιχνίδι στέλνοντας το στην παράταση έγινε στα τελευταία έξι δευτερόλεπτα.

Η Μονακό βρισκόταν πίσω στο σκορ με 88-84 και η ήττα φαινόταν κάτι παραπάνω από σίγουρη. Φευ.

Ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε την προσπάθεια να μειώσει άμεσα το σκορ, σούταρε για τρεις μπροστά στα υψωμένα χέρια του Έντι Ταβάρες των 220 εκατοστών κι όχι μόνο ευστόχησε αλλά κέρδισε και το φάουλ!!!

Παρότι, μάλιστα, ο Τζέιμς είχε αστοχήσει σε τρεις βολές ως τότε, έβαλε τον έναν πόντο που χώριζε τις δύο ομάδες, έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί η 2η στη βαθμολογία Μονακό, έκλεψε τη νίκη.

Για δείτε παρακάτω τι έγινε…

Ο Μάικ Τζέιμς τέλειωσε το ματς με 28 πόντους, έχοντας 8/12 βολές, 4/11 τρίποντα αλλά και 4/7 τρίποντα μαζί με αυτό στο φινάλε του αγώνα και πρόσθεσε τρεις ασίστ για ένα λάθος σε σχεδόν 36 λεπτά συμμετοχής.

Είναι μάλιστα χαρακτηριστικό πως, οι τρεις κορυφαίες του επιδόσεις στο σκοράρισμα φέτος έχουν επιτευχθεί μακριά από το Πριγκιπάτο: